Hlavní obsah

Hadamczik píchl do vosího hnízda. Teď schytává extraligová žihadla

Svým kritickým vystoupením vůči počínání zástupců extraligy ve výkonném výboru píchl šéf svazu Alois Hadamczik na listopadové mimořádné konferenci Českého hokeje doslova do vosího hnízda. Hned se ozvali dotčení Jan Tůma z Mladé Boleslavi či Petr Vosmík ze Sparty, ale teď i majitel Třince Jan Moder, odkud je další člen výkonného výboru Marek Chmiel.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik na archivním snímku

Článek

Hadamczik označil výkonný výbor za nesourodý a na mysli měl především ve výboru sedící zástupce Asociace profesionálních klubů, která vede extraligu. „Tři z nich ve svém klubu ani nedělají rozvoj hokeje a je to bohužel na jejich přístupu znát,“ zlobil se šéf svazu před dvěma týdny na konferenci.

„Upřímně těm Hadamczikovým slovům nerozumím. V extralize se točí minimálně jeden a půl miliardy korun ročně, takže to je výkladní skříň českého hokeje. Myslím, že to neděláme zle, tak proč se naváží do lidí, kteří ji zastupují, a vadí mu, že na výkonném výboru projevují vlastní názor,“ uvedl Moder pro Radiožurnál Sport.

„Nejsme banda malých kluků, kteří budou dělat přesně to, co si prezident svazu přeje. Není v takové pozici, že ho všichni musejí poslouchat,“ říká Tůma. Ješitnost dostává volný průchod. Vosmík dokonce v médiích tvrdí, že se Hadamczikovi nedaří prosazovat vlastní názory racionálními argumenty, tak chce útokem na extraligu vytvořit tlak a poštvat proti ní ostatní.

Spor mezi Hadamczikem a extraligou eskaloval, když šéf svazu přišel s tím, že chce zavést chybějící kategorii do 16 let a prosadit přímý sestup z nejvyšší soutěže místo stávající baráže. Přes podporu sportovní komise svazu s oběma návrhy narazil na nepochopení u zmíněných členů výkonného výboru.

„Extraliga se řídí sama skrze APK, do toho nemáme co mluvit a nepopírám, že její zástupci jsou odborníci ve svém řemesle, jenže na výboru je potřeba diskutovat o sportu a to se s nimi poslední půlrok nedaří,“ tvrdí Hadamczik, podle nějž nikdo z představitelů klubů otevřeně nepojmenuje podstatu problému, že nechtějí dát finance na zřízení nové věkové kategorie.

Zejména extraligoví zástupci uvádějí, že je nedostatek ledů i trenérů, zvyšují se náklady na cestovné a podklady nejsou dobře připravené, což jsou ale podle všeho jen zástupné problémy, které pramení z nevůle něco dělat jinak a provést koncepční změny.

Hadamczik přitom dokládá, že při přechodu z deváté třídy do dorostu s hokejem končí kolem 250 až 300 hráčů ročně a široká základna odumírá. „Proto je potřeba vytvořit kategorii U16. Svaz je od toho, aby tyto kluky chránil a šel podobným modelem, který mají ve Finsku i ve Švédsku,“ říká.

Nazlobený Moder už na jednání APK ale vznesl dotaz, jak majitelé a manažeři ostatních klubů pohlížejí na nápad, že by si kromě nejvyšší české soutěže řídili také extraligu juniorů a extraligu dorostenců. „Vliv na extraligu nám momentálně úplně stačí. Ale nechceme si ho dát nabourat a trpělivě čekáme, jak se případná jednání kolem převzetí i mládežnických soutěží vyvrbí,“ říká třinecký majitel.

„Trvám na svých slovech z konference, že za pět měsíců se nám nepovedlo schválit určité věcí k rozvoji hokeji, kvůli kterému tam hlavně výkonný výboru je. Spolu s naplněním rozpočtu,“ vysvětluje šéf svazu.