ANALÝZA: Vítkovice doplácí na oslabení, Plzeň na přesilovky

Nedělní 9. kolo svede dohromady dva ze tří dosud nejhorších celků hokejové extraligy. Zatímco u Plzně se dalo počítat s tím, že se minimálně ve druhé polovině tabulky pohybovat bude, u Vítkovic je to velké překvapení. Sport.cz se před vzájemným duelem na ledě Západočechů na oba celky detailněji zaměřil.

Vítkovice zatím patří k největším zklamáním letošní sezony.

Vítkovice za osm kol posbíraly jen 7 bodů a v tabulce jsou až 12. Inkasovaly navíc už 30 branek, což je nejvíce ze všech extraligových klubů. Spíš než bránění jsou ale problémem Moravanů výkony brankářů, především pak Matěje Machovského. Vítkovice v přepočtu na 60 minut hry dovolí soupeřům 2,2 očekávaných gólů na zápas, což je řadí do nejlepší pětice. Reálně ale inkasují 2,9 gólu za 60 minut, horší je v tomto ohledu jen Kladno.

Samotná čísla brankářů tomu odpovídají. Daleko lépe si zatím vede předpokládaná dvojka Lukáš Klimeš, který má při hře pět na pět úspěšnost zásahů 92,7 %. Chytil dokonce 0,7 gólu nad očekávání a není tak překvapením, že vítkovičtí trenéři sází v posledních zápasech právě na něj. Machovskému se totiž vstup do sezony nevydařil, úspěšnost při hře pět na pět má 84,9 %, dostal ale o 4,7 více gólů, než měl. Jeho čísla vycházejí ještě hůř ve všech herních situacích dohromady, kdy má úspěšnost jen 81,1 % a inkasuje 7,72 branek nad očekávání, v čemž je vůbec nejhorší za všech extraligových brankářů.

Přihlaste se a sledujte exkluzivní videa z Tipsport extraligy
Přihlásit se

SESTŘIH: HC Sparta Praha vs. HC Vitkovice RideraVideo: Tipsport Extraliga / BPA

Do velkých problémů se Vítkovice dostávají také v oslabení. Odehrály jich 21 a hned osmkrát kapitulovaly. S necelými 62 procenty jsou v extralize nejhorší. I podrobnější rozbor analytických dat pro Moravany nehraje. V přepočtu na 60 minut hry dostávají v početní nevýhodě 17,1 gólu. Štěstí pro Vítkovice je, že v oslabení zatím strávily nejméně času ze všech celků, a to pouhých 31 minut a 39 sekund. Druhý nejméně trestaný tým soutěže Pardubice strávil v oslabení bezmála o osm minut víc.

Plzeň má v analytických datech čísla dokonce lepší než Vítkovice, tedy alespoň při hře pět na pět. Stejně jako jejich nedělní soupeř mají Západočeši problémy v defenzivě, protože inkasují 2,9 branky za 60 minut hry, tedy shodně jako jejich nedělní soupeř.

Ještě daleko větším problémem Plzně je útok, který dosud vstřelil jen 14 branek, což je nejnižší hodnota z celé extraligy. Západočechům haprují i přesilové hry, v jejich využívání jsou pod deseti procenty (9,4 %). V extraligové tabulce je to řadí na 11. místo. Co se týče brankářů, ve všech herních situacích si lépe vede Samuel Hlavaj, který zatím patří mezi lehce nadprůměrné brankáře extraligy. Více se čeká od Dominika Pavláta, který inkasoval jeden gól nad očekávání.

SESTŘIH: HC Olomouc vs. HC Škoda Plzeň 3:2Video: Tipsport Extraliga / BPA

Velkou plzeňskou starostí je produktivita. Indiáni se nadále mohou opřít o body obránce Petra Zámorského, povedený comeback prožívá také Jakub Lev. Plzeň ale více očekává od dalších posil. Petr Straka v sedmi zápasech zaznamenal pouze jednu asistenci. Mnohem víc očekávala Plzeň od Lukea Adama, který střílel góly v Německu. V dresu Západočechů zatím zaznamenal jen dvě asistence. Navíc pokud je na ledě, bývá Plzeň často pod tlakem soupeře. Jen 15 hráčů z 314, kteří dosud do extraligy zasáhli, je v počtu střel týmu pro a proti horší. Není tak divu, že Adamův čas strávený na ledě se tenčí a v předminulém kole proti Kladnu byl dokonce úplně vyřazen ze sestavy.

Nedělní vzájemný zápas ukáže, kdo si přeci jen trochu vylepší chmurný začátek sezony. Plzeň hostí Vítkovice od 15:00.