Článek
Asi nepřekvapí, že středeční soupeři patří ke střelecky nejaktivnějším týmům. Ve hře pět na pět zvládne Sparta 61,6 střely na branku, Dynamo je dokonce ještě o malinko lepší (62,2). Žádný jiný extraligový tým se nedostane ani přes šedesát střel.
Sparta i Pardubice si rovněž vypracují za stejný úsek hry nejvíce očekávaných gólů. Pražané jich za 60 minut hry vyprodukují 2,7 a Pardubice 2,6. Obě čísla každopádně patří k nejlepším v celé soutěži. Východočeši ale v průměru dávají při hře pět na pět tři góly za šedesát minut hry a tím překonávají očekávání.
Mírně překvapivé je, že ani jeden tým nevyniká v nebezpečnosti střelby. Sparta například z hranice vnitřního slotu, tedy předbrankového prostoru, vyšle na branku jen necelých 14 procent ze všech svých pokusů. V tomto ohledu jsou v lize jen tři horší týmy. Pardubice se s necelými 15 procenty řadí k průměru. Ze všech pokusů Pražanů je nebezpečných 7,4 procenta střel (5. místo), u hostů je z toho překvapivě až 9. místo s 6,2 procenty.
Sparta se s Pardubicemi naopak přetahuje o první místo také ve vytváření šancí. Obě mužstva v tom patří k nejlepším v lize. Stejně tak v kontrole hry. Podíl očekávaných gólů u Pardubic je 59,7, u Sparty 57,4. To jsou nejlepší čísla ze všech celků a vypovídají o tom, že středeční soupeři na ledě dominují a rádi mají hru pod svou kontrolou.
Vzájemné zápasy v letošní sezoně byly pokaždé vyrovnané. Dynamo doma vyhrálo 4:3, v Praze pak získalo za stejný výsledek alespoň bod, protože padlo až v prodloužení. Především v domácím prostředí bychom mohli hovořit o zaslouženém vítězství, protože Dynamo Spartu v Pardubicích přehrálo. Vypracovalo si hned šest vysoce nebezpečných střel, zatímco hosté jen tři.
Z individualit bychom v domácím dresu museli vypíchnout výkony Romana Horáka. Od Nového roku odehrál pět zápasů s bilancí 7+1. V hostující obraně má skvělou formu Peter Čerešňák, který v pěti utkáních roku 2024 zaznamenal 7 bodů (2+5).