Článek
Helsinky (od našeho zpravodaje) - Přesně před deseti lety se Jokerit rozhodl opustit finskou nejvyšší ligu a zamířil do KHL. Vydržel v ní necelých osm sezon, než předloni v únoru kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajině soutěž opustil. Jokerit si dal od hokeje rok pauzu, a protože do nejvyšší domácí ligy se vrátit nemohl, začal v minulé sezoně o patro níž v Mestis, v níž na jaře vypadl ve čtvrtfinále play off.
„Přestože nehraje elitní ligu, značku v Helsinkách pořád má. Často má domácí zápasy vyprodané a chodí na ně přes sedm tisíc lidí. Což bych si v Česku na první lize nedokázal představit. Jokerit má ambice postoupit. A i peníze na to v klubu mají,“ tvrdí Kodýtek, který do IFK přišel před sezonou po roce stráveném v jiném finském klubu Ilvesu Tampere.
Přestože rivalitu s Jokeritem tolik nevnímá, když oba helsinské celky hrají jinou soutěž, v případě postupu městského soka by se to jistě změnilo. „Jsem si jistý, že kdybychom nastupovali proti sobě, emoce by tam určitě byly,“ tuší 168 centimetrů vysoký (nebo spíš malý) rodák ze Sušice.
Na přímou otázku, jestli rivalovi návrat mezi elitu přeje, má přímou odpověď. „Bylo by to jedině dobře pro hokej i samotné hráče. Přineslo by to s sebou do hokeje daleko větší energii, peníze a prestiž. Za mě si návrat Jokeritu přeju, byl by přínosný. Ta derby by byla neskutečná,“ zasní se Kodýtek.
Na rozdíl od některých finských klubů v nejvyšší soutěži Jokerit netrpí finanční nouzí. „Ve Finsku je pár týmů, které na tom nejsou finančně dobře, nechodí na ně tolik fanoušků a ani televizní práva tomu nepřidávají. Třeba na Jukuritu na nás přijdou dva tisíce lidí, a to přitom jako IFK máme ve Finsku snad největší prestiž,“ zmiňuje Kodýtek klub sídlící v 50tisícovém městě Mikkeli, za který ještě v minulé sezoně nastupovali bratři Michal a Ondřej Kovařčíkové.
„Když pak na Jukurit přijede tým ze spodku tabulky, tamní lidi to už vůbec netáhne,“ dodává Kodýtek.
A ještě jedna pikantnost související s helsinskými hokejovými kluby. Zatímco IFK od 60. let minulého století až doteď hraje své domácí zápasy v Helsinki Ice Hall (známá též jako Jäähalli), Jokerit se z ní v roce 1997 přestěhoval do moderní Hartwall Areny.
Halu, která hostila čtyři hokejová mistrovství světa, však musel v roce 2023 opustit. Arénu totiž spoluvlastní jeden z nejbohatších ruských oligarchů a blízký spojenec ruského prezidenta Putina Gennadij Timčenko, jenž figuruje na sankčních seznamech EU i USA. Finské úřady následně nemovitost obstavily a z názvu arény pro téměř 14 tisíc fanoušků zmizelo i jméno pivovarů Hartwall, které se od ruských spoluvlastníků haly distancovaly.
„Jakmile Finové slyší slovo Rusko nebo ruštinu, jsou na to hodně hákliví. Až agresivní,“ poznal Kodýtek velmi brzy po příchodu do země tisíců jezer.
A tak moderní stadion je prakticky nevyužívaný a Jokerit už zase nastupuje v osmitisícové Jäähalli…
„Když se o tom bavím s finskými kluky, tak nechápou, proč to došlo do bodu mrazu, kdy se nic neděje a není z toho východisko,“ tlumočí Kodýtek názory místních.
„Ve Finsku je totiž fakt těžký něco zařídit. Panuje tam neskutečná byrokracie a nedovedu si představit, jaké by v budoucnu mohlo přijít řešení,“ netroufá si český forvard odhadnout, jaký osud jednu z nejslavnějších evropských hokejových hal potká.
Spíše než návrat Jokeritu do ní se jeví jako pravděpodobnější comeback klubu do Liigy. V Mestisu je aktuálně první, stejně jako IFK s Čechy Kodýtkem a Knotem o soutěž výše.
„IFK je ambiciózní klub, který chce hrát nahoře. Každý den se maká a musíte se zlepšovat. Někdy to není sranda. Ale takhle to mám rád, v Ilvesu to bylo to samé. Hráče to hokejově i jako člověka posouvá dopředu,“ lebedí si Kodýtek, jenž v 21 ligových zápasech zapsal dva góly a 13 asistencí.
Tak se třeba už napřesrok dočká i derby s Jokeritem…