Článek
Vedení klubu odkrylo karty už na přelomu měsíce, kdy přiznalo finanční problémy. Šéf klubu Knut Robert Rindal se všemožně snaží získat prostředky pro další chod, jenže zatím marně. Podle norských médií je ve hře jen několik posledních zoufalých variant. Jednou z nich je 30procentní snížení mzdy všech zaměstnanců klubu, tedy včetně hráčů.
V dalším případě by věřitelé, již u klubu mají pohledávky, museli přijmout vyrovnání. Poslední možnost je sehnat do pondělí 3,2 milionu norských korun (bezmála 7 milionů korun českých). Jinak skončí klub v bankrotu.
„Všechny jsem o stavu klubu informoval. Je jasné, že dávat ostatním takovou zprávu těsně před Vánoci je velice nemilé. Teď nás čeká závod, abychom získali další finanční prostředky na chod klubu,“ uvedl Rindal pro web NRK s tím, že je ochoten uvolnit hráče, kteří o to požádají.
Dárci se přitom našli. Do klubové pokladny přiteklo 2,3 milionu norských korun, tedy skoro pět milionů korun českých. Ani to ale z dlouhodobého hlediska klub nezachrání. „Příspěvky nás těší, bohužel ale nepokryjí pohledávky věřitelů ani hráčů. Ale nevzdáme se, dokud nevyčerpáme všechny naše možnosti,“ dodal šéf Lillehammeru IK.
Rindal uvedl, že klub přišel o dva hlavní sponzory. „Vynaložili velké úsilí, aby nám pomohli, ale chápeme, že v tom nejsou schopni pokračovat,“ prozradil. „Sport je neobvyklý byznys. Vkládáme do něj hodně srdce a odhodlání. Naší poslední nadějí je, že to povede k záchraně. V tuhle chvíli to ale vypadá hodně černě,“ přiznal Rindal.
V Lillehammeru působí také dva Češi. Hlavním koučem týmu je bývalý trenér reprezentace do 18 let Jakub Petr. Jednou z nejdůležitějších postav je také útočník Nicolas Werbik.
Lillehammer IK není jediným klubem elitní norské soutěže, který se ocitl ve finanční tísni. Podobně jsou na tom také Lørenskog a Sarpsborg. Nejvyšší norská soutěž se s odlivem peněz potýkala už před začátkem loňské sezony, která dokonce začala bez generálního partnera. Kvůli dluhům pak norský svaz rušil veškeré akce národního týmu.