Hlavní obsah

Za druhý poločas bych si nafackoval, mrzí nejlepšího českého házenkáře po zápase s vicemistry světa

Lednový světový šampionát musel kvůli zranění vynechat. Comeback do české házenkářské reprezentace zažil Jonáš Patzel ve sledované bitvě národního týmu proti vicemistrům světa z Chorvatska v domácím kvalifikačním duelu. Výkon třiadvacetileté střední spojky před zaplněnou Winning Group Arenou v Brně kopíroval výkon národního týmu, který v první půli sehrál s favoritem vyrovnanou partii, po změně stran se ale domácím přestalo dařit a s favoritem padli 29:35. Patzel zaznamenal šest gólů a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Foto: Ivo Dudek/Česká házená

Český házenkář Jonáš Patzel (na snímku v červeném dresu) zakončuje v utkání proti Chorvatsku.

Článek

„První poločas se mi povedl, za druhý bych si asi nafackoval. Ale když mě lidi zvolili hráčem utkání, brát jim to nebudu,“ usmál se házenkář extraligového lídra z Karviné.

Na konci první půle se přitom domácí dostali i do vedení 18:17, které ještě v samotném závěru úvodní poloviny Chorvaté smazali a po změně stran sérii osmi bodů zlomili zápas ve svůj prospěch.

„Druhý poločas se nám nepovedl po tom, co Chorvati zatáhli obranu do šesti hráčů. Jsou velcí a chvíli trvalo, než jsme se adaptovali. A když se nám to povedlo, už bylo pozdě. Celý zápas jsme ale bojovali. I když je výsledek krutý, udělali jsme dobré kroky do budoucna,“ podotkl Patzel.

Ve druhé půli se podle něj čeští reprezentanti uchylovali taky k unáhleným rozhodnutím. „Můžu mluvit za sebe, ale když jsem viděl, že se nám nedaří, chtěl jsem to strhnout sám a pomoct týmu. Bylo to ale spíš ke škodě, než k užitku. S trenéry jsme komunikovali, ať pořád bojujeme a jedeme dál. Stále jsme si říkali, co budeme dělat v útoku,“ líčil Patzel.

Se svými spoluhráči má za sebou premiéru pod taktovkou nového trenérského dua Daniel Kubeš a Michal Brůna. „Od nových trenérů máme větší důvěru a volnost hrát odvážněji a myslet útočněji i za cenu toho, že to v danou chvíli nevyjde. V tom vidím velkou změnu,“ podotkl pražský rodák.

Do sestavy národního týmu se Patzel vrátil poté, co musel kvůli zranění stejně jako starší bratr Vojtěch vynechat světový šampionát. „Mrzelo mě hodně, že jsem přišel o mistrovství světa. O takových momentech sníte. Jsem ale rád, že jsem se vrátil. A byl pro mě velký svátek, že jsem si zahrál proti takovým hráčům. V Karviné v české extralize je moc nepotkám a možnost je jen v Evropské lize, v níž jsem toho ale pro zranění taky moc neodehrál,“ připomenul Jonáš Patzel.

V Brně navíc házenkáři zažili tradičně bouřlivou kulisu, kupředu je hnalo 4300 diváků. „Hrál jsem tu za nároďák potřetí a trochu mě mrzí, že jsem tady poprvé prohrál,“ dodal Patzel.