Hlavní obsah

Házenkářky nově povede česko-slovenské duo trenérů

Aktualizováno

Je jasno. Po zahraničním experimentu se česká házená vrací převážně k domácím zdrojům. Reprezentantky povede slovensko-česká dvojice Tomáš Hlavatý a Daniel Čurda. První jmenovaný naposledy vedl úspěšný norský klub Kristiansand, který však nedávno zkrachoval, Čurda je koučem pražské Slavie a dělal asistenta u národního týmu už za působení norského dua Bent Dahl a Geir Oustorp, jimž po mistrovství Evropy skončila smlouva.

České házenkářky nově povedou Tomáš Hlavatý a Daniel ČurdaVideo: Česká házená

Článek

Pod Dahlovým vedením české házenkářky na MS 2023 osmou příčkou vyrovnaly historické maximum a poprvé si zahrály i olympijskou kvalifikaci. Prosincový evropský šampionát jim však nevyšel a norský lodivod už u týmu smlouvu neprodloužil.

„Vnímám, že se kádr výkonnostně posunul na vyšší úroveň. Omladil se, je mentálně odolnější. Měli jsme možnost časté konfrontace s nejlepšími celky na světě,“ uvedl v tiskové zprávě svazu 54letý kouč, který po konci u českého výběru povede Srbsko. „Chtěl bych poděkovat hráčkám za jejich nasazení, stejně tak celému realizačnímu týmu, vedení a všem pracovníkům svazu za spolupráci, která vedla k úspěchům,“ vzkázal.

V novém realizačním týmu pokračuje jak brankářský specialista Martin Galia, tak také Daniel Čurda. Ten se připojil k národnímu týmu v říjnu roku 2023, coby asistent se však v mnohých zápasech v početném štábu ani nevešel na střídačku.

Devětačtyřicetiletý bývalý reprezentant si kompetence hlavních koučů rozdělí s o 11 let mladším Slovákem Tomášem Hlavatým. „Jsou to trenéři, kteří propojují zkušenosti z mužské i ženské házené s moderními metodami. Jejich vize necílí na krátkodobý úspěch, ale i dlouhodobý rozvoj české ženské házené, včetně výchovy talentovaných hráček ve spolupráci s kluby,“ vysvětloval prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala.

Foto: Česká házená

České házenkářky nově povedou Daniel Čurda (vlevo) a Tomáš Hlavatý.

Hlavatý vedle Kristiansandu dříve plnil roli asistenta i v ruské ženské reprezentaci, s níž získal stříbro na olympiádě v Tokiu, před dekádou působil rovněž ve Slavii i u českých juniorek. „Vést reprezentaci je nejen obrovskou výzvou, ale také velkou zodpovědností. Těším se na první kontakt s týmem a začátek společné práce. Chceme vybudovat silné kolektivní hodnoty,“ prohlásil Hlavatý.

Podobně hovořil také Čurda. „Práce s reprezentací je z mého pohledu vrchol trenérské kariéry. Chceme, aby česká házená byla hrdá na naši hru i výsledky, uděláme pro to maximum,“ přislíbil druhý z koučů, jenž si vezme na starost defenzivní složku, zatímco Hlavatý bude zlepšovat českou ofenzivu.

Nový trenérský štáb se seznámí s týmem už na březnovém kempu v Mostě. O měsíc později házenkářky čeká pod novými kouči ostrá zápasová premiéra, ve čtvrtek 10. dubna v Chomutově vyzvou v baráži o mistrovství světa Ukrajinu, odveta je na programu o víkendu. Reprezentace se bude muset obejít bez opory Markéty Jeřábkové, která čeká narození prvního potomka.