Článek
Cílem všech sjednocených sportů, které ve většině států světa zaštituje hnutí speciálních olympiád, je umožnit sportovní vyžití pro mentálně postižené. Kromě toho má společné sportování a setkávání se mentálně postižených a jejich vrstevníků bez handicapu i další pozitivní aspekty. Mezi ně patří především dosažení vyšší kvality života postižených sportovců prostřednictvím přirozeného kontaktu s většinovou společností. V neposlední řadě jsou sjednocené sporty prospěšné i hráčům - partnerům, kteří díky projektu získávají přirozený přístup k handicapovaným. Úkolem partnera je připravovat sportovce na tréninku a v zápase s ním sdílet radost ze hry přímo na ploše.
Organizátoři se stejně jako loni budou moci pochlubit pestrou paletou soutěžních týmů. O premiérový triumf přitom soupeřilo pět týmů, následující ročník přivítal o jeden celek navíc. Ve třetím své síly změřilo již osm kolektivů: Háje u Duchcova, Ostrava, Kopřivnice, Trenčín, Černovice, Bystré, Město Albrechtice a samozřejmě pořádající Zlín. Letos pozvánku obdržely stejné týmy.
Letošní ročník bude zároveň vzpomínkou na sportovce z Trenčína Martina Kulicha, který se účastnil klání v minulém roce. V nedávné době však prohrál svůj životní zápas, když podlehl vážné nemoci. Tomuto sportovci je proto věnována jedna z vyhlašovaných cen – Nejlepší střelec turnaje.
Program speciálních olympiád pro mentálně postižené založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová - Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho, a uvedla tak v život myšlenku sportování jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. V České republice začalo hnutí působit v 90. letech minulého století. Celosvětové hnutí je uznáno Mezinárodním olympijským výborem, a je tak oprávněno používat termín olympiáda.
V tuzemsku působí České hnutí speciálních olympiád (ČHSO), které je oficiálním akreditovaným národním programem Special Olympics. ČHSO v souladu s cíli a pravidly SO organizuje akce speciálních olympiád v České republice a zajišťuje zapojení ČR do mezinárodních programů SO. ČHSO sdružuje asi 150 sportovních klubů SO v celé ČR a do jeho programu pravidelného sportování je v těchto klubech zapojeno přes 3000 sportovců s mentálním postižením.