Z nešťastníka rekordmanem za 33 vteřin! Zklamaný Modrič ještě končit nehodlá

Něco takového umějí jen velcí hráči. Luka Modrič nejprve selhal při pokutovém kopu, ale o minutu později vstřelil přece jen gól. Málem postupový. Chorvatsko mělo blízko do osmifinále, jenže v osmé minutě nastavení Itálie vyrovnala na 1:1. Modrič se stal nejstarším autorem gólu v historii Eura. Končit však ještě nehodlá. „Rád bych hrál věčně,“ říká.

Chorvatský špílmachr Luka Modrič (vpravo) u míče, na snímku také Jorginho z Itálie

Běžela 52. minuta, když střídající Frattesi zahrál v šestnáctce po střele Kramariče rukou a sudí po přezkoumání celé situace u VAR měl jasno. Penalta pro Chorvatsko, které potřebovalo squadru azzuru porazit za každou cenu.

Ke značce se postavil kapitán Luka Modrič. V kariéře do té doby 23 penalt proměnil. Zahodil jich 5. A nyní nedal v 54. minutě šestou, když jeho střelu gólman Donnarumma vyrazil.

Mnoho hráčů by nejspíše takový moment rozhodil, tady však uplynulo jen 33vteřin a Modrič přece jen slavil.

Luka Modrič sice nedal penaltu, ale pak přece jen zařídil chorvatské vedení a jásal.

Chorvati míč na půlce rychle vrátili zpět do vápna, Budimir střílel a jeho střelu Donnarumma opět vyrazil. K 38letému Modričovi, který balon v pádu napálil levačkou pod břevno.

Modrič se tak ve věku 38 let a 289 dnů stal nejstarším hráčem, který kdy skóroval na finálovém turnaji mistrovství Evropy. „Nic to pro mě neznamená, když to týmu nepomohlo k výhře,“ přiznal po zápase zklamaně. Brankou překonal Ivicu Vastiče, který byl 16 let nejstarším autorem gólu. V roce 2008 na Euro skóroval za Rakousko proti Polsku, kdy mu bylo 38 let a 257 dnů.

Nejstarší střelci v historii Eura

Luka Modrič (Chorvatsko-Itálie, Euro 2024) – 38 let, 289 dnů

Ivica Vastič (Rakousko-Polsko, Euro 2008) – 38 let, 257 dnů

Goran Pandev (Makedonie-Rakousko, Euro 2021) – 37 let, 321 dnů

Chorvati ovšem vedení neudrželi. V osmé minutě nastavení Modrič už jen z lavičky sledoval, jak Zaccagni vyrovnal na 1:1. Chorvatsko znovu přišlo o výhru v nastavení i přímý postup do osmifinále, zůstala jen teoretická šance…

„Bojovali jsme až do konce jako lvi, ale fotbal se k nám zachoval nemilosrdně. Bylo to hodně kruté, ale taky v předchozím zápasem jsme inkasovali v nastavení. Fotbal vám vám vykouzlí úsměv, ale jindy vás zase hodně rozesmutní. Ten gól jsme si nezasloužili. Nevím, kde vzal rozhodčí osm minut…,“ hlesl hráč Realu Madrid.

Jeho rekordní zásah byl možná jeho posledním na velkém turnaji, přestože končit ještě nehodlá. „Rád bych hrál věčně, ale jednoho dne budu muset pověsit kopačky na hřebík. Budu dál hrát, i když nevím, jak dlouho ještě,“ uzavřel.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.