Hlavní obsah

V Turecku zadrželi izraelského fotbalistu za to, že připomněl válku v Gaze

Turecké úřady zadržely kvůli výslechu izraelského fotbalistu Sagiva Jehezkela z Antalyasporu poté, co v prvoligovém utkání projevil solidaritu se svou zemí. Osminásobný reprezentant byl po výslechu propuštěn a podle izraelského ministerstva zahraničí se dnes vrátí do vlasti.

Foto: Obtained By Reuters, Reuters

Izraelský fotbalista ve službách Antalyasporu Sagiv Jehezkel ukazuje na obvaz na ruce, na kterém měl vzkaz

Článek

Jehezkel v nedělním utkání proti Trabzonsporu vyrovnal na 1:1 a do kamery ukázal nápis na obvazu ruky s textem „100 dnů, 7. 10.“ a Davidovou hvězdou. V neděli to bylo 100 dnů od teroristického útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael.

Gesto je považováno za provokaci, protože Turecko odsuzuje izraelské odvetné útoky a výrazně podporuje Palestinu. Ministr spravedlnosti Yilmaz Tunc označil Jehezkelův čin za „odporné gesto podporující izraelský masakr v Gaze“ a dodal, že fotbalista je vyšetřován kvůli podezření z „otevřeného podněcování veřejnosti k projevům nenávisti a nepřátelství“.

Antalyaspor uvedl, že Jehezkela suspendoval a s právníky prověřuje možnost, jak ukončit jeho smlouvu. Osmadvacetiletý křídelní hráč přišel do klubu loni v září a podepsal tříletý kontrakt.

Během výslechu na policii Jehezkel odmítl, že by chtěl svým gestem provokovat. „Nejsem pro válku. Chci, aby tahle záležitost po 100 dnech skončila. Chci, aby válka skončila,“ uvedl hráč podle tiskové agentury DHA. „Ode dne, kdy jsem sem přijel, jsem se neangažoval v ničem týkajícím se politiky a nikdy jsem tady neprojevil k nikomu neúctu. Chtěl jsem jen poukázat na to, že by válka měla skončit.“

Jehezkelovo zadržení na druhou stranu vyvolalo pobouření v Izraeli. „Styď se, turecká vládo,“ napsal na sociální síti X bývalý premiér Naftali Bennet.

Izrael na Gazu útočí od 7. října, kdy hnutí Hamás zabilo na 1200 lidí a 240 dalších uneslo. V Gaze od té doby zemřelo na 24 000 lidí včetně tisíců dětí. Téměř všichni tamní Palestinci museli opustit své domovy. Hamás a další ozbrojené skupiny dodnes zadržují kolem 130 rukojmích, až několik desítek z nich je ale už zřejmě po smrti.