Článek
„Malé tresty jsou úspěšně testovány v ženských soutěžích ve Velké Británii. Zvažujeme, že by se se zkoušením začalo i ve vyšších úrovních mužského fotbalu. Následně by se přešlo k implementaci trestných lavic do profesionálních soutěží,“ stojí v prohlášení IFAB. Návrh z úterní schůzky v Londýně musí posvětit výroční valná hromada, která se bude konat 2. března v Glasgowě. Do té doby budou vypracovány protokoly a systémy pro testování.
„K tomuto kroku nás zavedla frustrace fanoušků z přerušení slibného protiútoku taktickým faulem. Je totiž otázka, zda na tento nešvar stačí žlutá karta,“ řekl výkonný ředitel IFAB Mark Bullingham.
„Velmi pravděpodobně by navrhované testování zahrnovalo profesionální fotbal. Snahou je začít s přípravami co nejdříve a poskytnout detailní protokol těm, kteří by se podíleli na zkoušce. Chceme navrhnout něco, co funguje a je vhodné pro vrcholový fotbal,“ uvedl Pierluigi Collina, předseda komise rozhodčích FIFA, který zasedá v technickém podvýboru IFAB.
Na úterním setkání byla jedním z hlavních témat také podpora opatření, která mají zabránit hráčům, aby obklopili rozhodčí a spílali jim. V současné době se jedná o poměrně běžný jev. „Navrhujeme, aby měli k rozhodčím přístup pouze kapitáni týmů, navíc jen v určitých časech,“ uvedla IFAB.
Členové představenstva se také shodli na tom, že žádná nová opatření VAR by neměla vést k dalším zpožděním zápasů, přičemž podporují potřebu pokračovat ve vývoji poloautomatické ofsajdové technologie.