Článek
Trenérka Toméová uvedla, že s Hermosovou stejně jako s ostatními povolanými fotbalistkami osobně hovořila. Hermosovou z týmu vynechala, aby jí v současné vyhrocené situaci dopřála klid. „Všichni stojíme za Jenni a všemi ostatními hráčkami. Věřím, že tohle je nejlepší způsob, jak ji chránit,“ uvedla Toméová, jež nahradila odvolaného kouče Jorgeho Vildu.
Nominaci měla původně trenérka oznámit už v pátek, 20 minut před začátkem ale vedení svazu odložilo na neurčito plánovanou tiskovou konferenci. Celkem 39 fotbalistek včetně 21 hráček z třiadvacetičlenného týmu mistryň světa totiž krátce před tím v otevřeném dopise odmítlo reprezentovat, protože se kvůli aféře necítí v národním týmu v bezpečí, a žádaly další změny, které ale veřejně nespecifikovaly.
Podle listu Mundo Deportivo hráčky požadují, aby po Rubialesovi rezignovali i další, například generální sekretář Andreu Camps a celé tiskové oddělení, které podle nich vložilo Hermosové do úst slova, která nikdy neřekla. K bojkotu se připojilo více než osm desítek španělských fotbalistek.
Nyní Toméová prohlásila, že očekává, že se všechny nominované hráčky v úterý dostaví na reprezentační sraz před zápasy Ligy národů se Švédskem a Švýcarskem. Výslovně ale neřekla, že souhlasily s ukončením bojkotu. „Všechny jsou to profesionálky a věřím, že budou dělat svou práci. Jsou to mistryně světa, fotbal milují. Je čest být ve španělské reprezentaci a vím, že tu s námi v úterý budou,“ uvedla.
Podle zdrojů agentury Reuters ale byly některé fotbalistky svou nominací překvapeny a o povolání do národního týmu se dozvěděly až z médií. Minimálně čtyři se prý radily s právníky, zda se musí na srazu hlásit, protože se obávají trestu. Podle španělských regulí hrozí za odmítnutí reprezentace bez závažného důvodu pokuta až 30.000 eur (asi 732.000 korun) a odebrání licence na dva roky až 15 let.