Článek
Třiadvacetiletý útočník Retegui vyrůstal v Argentině a loni se stal s 19 trefami nejlepším střelcem tamní nejvyšší soutěž. Patří slavnému klubu Boca Juniors, větší prostor ale dostává až v celku Tigre, kde aktuálně hostuje. Díky předkům z Itálie si ho všiml kouč Mancini a přišla pozvánka do národního týmu.
Retegui dostal hned příležitost v základu a rozhodně nezklamal. Trefil se jak proti Anglii (prohra 1:2), tak při nedělní výhře 2:0 na Maltě. „Ještě potřebuje čas, musí se seznámit s evropským fotbalem. Ale umí dávat góly, a to je důležitá vlastnost," hodnotil vystoupení nováčka Mancini.
V Itálii se nicméně objevovala kritika, že Retegui reprezentuje, přestože v zemi nikdy nežil a neumí ani řeč. V neděli už alespoň zpíval část státní hymny. „Snažil se, to už je dobré. Působení v Serii A by ho jistě posílilo, pomohlo mu naučit se jazyk a následně lépe komunikovat se spoluhráči na hřišti," říká Mancini a naznačuje, že novou vycházející hvězdu tamního fotbalu by měl rád pod větším drobnohledem.
Hráči s původem v jiné zemi se v Itálii a některých dalších státech označují jako „Oriundi". K titulu mistrů světa pomohl v roce 2006 pomohl například rodák z Argentiny Mauro Camoranesi, na zlatu z posledního EURO se podíleli naturalizovaní Brazilci Rafael Tolói, Jorginho a Emerson. V roce 2015 pak tehdejší trenér Squadry azzurry Antonio Conte nominoval do reprezentace Edera narozeného v Brazílii a Franca Vazquéze, jehož domovinou byla Argentina.
A Mancini tehdy nešetřil kritikou. „Italský národní dres by měl oblékat jen Ital. Italský hráč si zaslouží hrát za národní mužstvo, zatímco někdo, kdo se v Itálii nenarodil, i když má v naší zemi příbuzné, si to absolutně nezaslouží," pravil muž v té době trénující milánský Inter.
Teď se zdá, že rapidně mění názor, když odpovídal na otázku novinářů, zda bude v hledání hráčů jako Retegui pokračovat. „Ano, je to možné. Máme minimální procento Italů, kteří pravidelně hrají v Serii A. Když se podíváte na jiné země, dělají to všechny. Švýcarsko má z dvaceti hráčů patnáct Oriunďanů. Stejně tak Belgie, Francie, Německo nebo Anglie," prohlásil po výhře nad Maltou.
„Ještě před několika lety jsme měli mnoho silných hráčů a neměli podobně věci zapotřebí. Ostatní to dělali, takže teď se přizpůsobíme a budeme praktikovat totéž," pokračoval.
Italská média upozorňují, že v zemi také dochází k posunu v kulturní akceptaci. Za Italy se začínají považovat lidé, kteří se tam narodili a vyrostli, i když mají rodinu odjinud. Třeba rodiče dalšího útočníka Wilfrieda Gnontoa pocházejí z Pobřeží slonoviny. Je tak možné, že v modro-bílých barvách uvidíme čím dál tím více naturalizovaných fotbalistů.