Hlavní obsah

Sázkařský skandál. Klub nastoupil s hráči z agentury, dostal výprask i pokutu

Slovensko řeší sázkařský skandál v tamním fotbale. Ten sice zdaleka nedosahuje rozměrů největších kauz typu úplatkářské aféry z roku 2013, ale i tak tamní fotbalový svaz neváhal a zvolil razantní řešení. Druholigový MFK Dolný Kubín musí za poškození dobrého jména fotbalu zaplatit pět tisíc eur (117 tisíc Kč). V problematickém utkání totiž nenastoupil ani jeden jeho kmenový hráč.

Foto: MFK Dynamo Dolný Kubín

Fotbalisté MFK Dolný Kubín nastupují na hrací plochu. Ilustrační foto

Článek

Psal se 4. leden 2023 a Dolný Kubín se v přátelském duelu utkal s aktuálně třetím celkem chorvatské ligy NK Rijeka. Výsledek? Slováci prohráli 0:14, když v prvním poločase dostali šest branek a zbylých osm po přestávce. Na základě různých stížností se věcí nejprve zabýval Odbor integrity Slovenského fotbalového svazu (SFZ), který následně podal podnět Disciplinární komisi.

„Po vyhodnocení všech zjištěných skutečností dospěla komise k jednoznačnému závěru, že došlo ze strany klubu Dolný Kubín ke spáchání disciplinárního provinění poškození dobrého jména fotbalu," vysvětlil na webu fotbalového svazu předseda DK Peter Mihál.

Nejde jen o vysoký rozdíl ve skóre. Podstatné jsou i další okolonosti. Do akce se totiž nezapojil ani jeden hráč slovenského klubu, nastoupili pouze hráči, kteří byli v MFK na zkoušce. Jednalo se o fotbalisty z bývalé Jugoslávie, které zajistila hráčská agentura.

„Zjednodušeně lze konstatovat, že aktivním jednáním funkcionářů MFK Dolný Kubín došlo k odehrání utkání, které bylo s vysokou pravděpodobností zneužito organizovanou skupinou sázkařů. Přestože tomu nasvědčovaly všechny okolnosti, klub tomu nejenže nezabránil, ale svým jednáním aktivně způsobil, že se utkání odehrálo, a to i bez jeho vlastních hráčů," stojí dále v oficiálním stanovisku.

Finanční postih, tedy zmíněných 5 tisíc eur, podle Mihála odráží mezinárodní dopad akce a měl by působit preventivně i na ostatní fotbalové kluby, aby byly ostražitější při výběru spolupráce s různými subjekty a nestaly se snadnou kořistí podezřelých skupin.

Odbor integrity obdržel žádost o spolupráci od samotného klubu, který sám pochopil, do čeho se namočil. Podle manažera odboru Jakuba Čavoje probíhá v souvislosti s podezřením ohledně ovlivňování zápasů během soustředění v Chorvatsku mezinárodní vyšetřování.

Vše nasvědčuje tomu, že za manipulací jsou osoby, které nejsou členy slovenského fotbalu. „Momentálně nemůžeme poskytnout více informací. Můžeme však potvrdit, že ty již shromážděné směřují k osobám ze zahraničí, proto spadají do působnosti jiných svazů a orgánů činných v trestním řízení," vysvětluje Čavoj a věří, že uvedený případ bude varováním a zároveň prevencí pro další kluby.