Článek
„Saúdská Arábie chce pořádat mužské mistrovství světa. Tak proč ne i ženské?“ prohlásila Monika Staabová, technická ředitelka saúdské ženské reprezentace, na konferenci Leaders Week v londýnském Twickenhamu.
Saúdská Arábie se uchází též o ženský asijský šampionát v roce 2026, protikandidátem je Austrálie. Zajímavý detail: Saudky mají národní tým teprve od loňska a zatím neabsolvovaly žádný turnaj. „Chystáme se na to, abychom v desetiletém horizontu mohly hrát na úrovni mistrovství světa,“ vzkázala někdejší německá záložnice Staabová, jež v Saúdské Arábii pracuje třetím rokem. Předtím prošla i sousední Katar či Bahrajn.
Saúdové chtěli do ženského fotbalu proniknout už během letošního mistrovství světa, které v létě hostila Austrálie s Novým Zélandem. Turistická organizace Visit Saudi měla ambici stát se sponzorem turnaje, jenže její plán ztroskotal na odporu organizátorů.
„Bylo by ironické, kdyby saúdský turistický orgán sponzoroval největší oslavu ženského sportu na světě,“ řekla v únoru Nikita Whiteová z australské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International. „Zvlášť když uvážíte, že jako žena v Saúdské Arábii ani nemůžete mít práci bez svolení vašeho mužského opatrovníka.“
Po nedávných reformách se věci pomalu mění, Saudky už třeba můžou samy cestovat do ciziny nebo řídit auto. Ovšem v největší zemi Arabského poloostrova je zakázaný například pohlavní styk osob stejného pohlaví, za který hrozí trest smrti, a bojovnice za ženská práva často končily ve vězení. I proto snahy o pořádání mistrovství světa fotbalistek na první pohled vypadají jako další příklad sportswashingu čili vylepšování image prostřednictvím sportu.
„Věřím, že saúdský ženský fotbal čeká velká budoucnost,“ pravila Staabová. Budoucnost i s domácím mistrovstvím světa?