Článek
Spekuluje se však, že počet účastníků ještě před startem úvodního ročníku nové soutěže naroste na 15, které by každou sezonu doplnilo pět kvalifikovaných klubů na celkových dvacet účastníků. Z významných evropských týmů už ale měly odmítnout účast na novém projektu, který bude financovat banka JPMorgan, Bayern Mnichov a Paris Saint-Germain.
Podle nedělního prohlášení klubů k nové lize se jedná o soutěž, která se začne hrát „jakmile to bude proveditelné". V dřívějších plánech se hovořilo o ročníku 2022/23. Zápasy by se měly konat v týdnu, takže by neměly zasahovat do národních soutěží.
OFFICIAL: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Man City, Man Utd, Spurs, AC Milan, Atletico, Barcelona, Inter, Juventus & Real Madrid have officially announced that they have agreed to join a new European Super League (ESL). Read Below to know how the ESL works. pic.twitter.com/fZZwQDQC58
— EPLSL (@EPLSL) April 19, 2021
FIFA a UEFA Superligu odsoudila
UEFA, anglická Premier League, španělská La Liga, italská Serie A, a třeba i britský premiér Boris Johnson či francouzský prezident Emmanuel Macron krok velkoklubů odsoudili. FIFA už dříve prohlásila, že tento projekt neuzná a jeho účastníkům nebude umožněno hrát na mistrovství světa.
Zakládající kluby ve zprávě ke vzniku nové soutěže uvedly, že „se těší na diskuzi s UEFA a FIFA a na společnou spolupráci a partnerství, které přinesou nejlepší možné výsledky pro novou ligu a fotbal jako takový." Členové Super ligy budou mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun).
Sama UEFA plánovala v pondělí potvrdit plán na reformu nové Ligy mistrů se 36 účastníky. Nicméně nová evropská dvanáctka má za to, že reforma nebude dostatečná, a proto se rozhodla k vlastnímu kroku.
UEFA, the English Football Association, the Premier League, the Royal Spanish Football Federation (RFEF), LaLiga, the Italian Football Federation (FIGC) and Lega Serie A have today released a statement.
Read it in full here: 👇
— UEFA (@UEFA) April 18, 2021
Zástupci Super ligy to vysvětlují tím, že „globální pandemie akcelerovala nestabilitu v existujícím evropském fotbalovém ekonomickém modelu".
UEFA ve svém prohlášení zdůrazňuje, že spolu s národními svazy a ligami, z nichž zakládající kluby ESL pochází, a také s FIFA a všemi ostatními asociacemi a národními soutěžemi se bude ze všech sil novému projektu snažit zabránit.
Outrage as 12 of Europe’s biggest football clubs form breakaway Super League pic.twitter.com/WzFNBz66W9
— The Sun (@TheSun) April 19, 2021
„Zůstaneme jednotní v naší snaze zastavit tento cynický projekt, který je založen na sobeckých zájmech několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu víc než kdy jindy. Zvážíme všechny dostupné prostředky na všech úrovních, právních i sportovních, abychom něčemu takovému zabránili. Fotbal je založen na soutěžení a sportovních hodnotách. A nikdy tomu nemůže být jinak," stojí mimo jiné v prohlášení UEFA.
Dvanáct fotbalových velkoklubů, které oznámily založení superligy, už ale zahájilo právní kroky proti případným trestům od federací FIFA a UEFA. Agentura AP uvedla, že superligové kluby o tom informovaly v dopise šéfy světové federace Gianniho Infantina a jeho evropského protějška Aleksandera Čeferina.
Uefa, the Premier League and UK Prime Minister Boris Johnson have condemned 12 major European clubs, including the 'big six' from England, signing up to a breakaway #EuropeanSuperLeague. #bbcfootball #ESL
— BBC Sport (@BBCSport) April 19, 2021
"Máme obavy, že by FIFA a UEFA mohly na pozvání (do superligy) reagovat pomocí trestů a vyřadily by kluby či hráče z jejich domácích soutěží," napsali představitelé superligy Infantinovi a Čeferinovi. "Proto jsme podali písemný návrh k odpovídajícím soudům, abychom zajistili bezproblémové založení a fungování soutěže podle platných zákonů," uvedli zástupci nové soutěže. Příslušné soudy nejmenovali.