Článek
Občas v Olomouci na zápas Sigmy dorazí, hanácký klub Brücknera vždy rád přivítá. Ostatně na Andrově stadionu je po něm jedna z tribun už pět let pojmenována. „Tehdy to byl strašně příjemný víkend, když jsme tam hráli exhibiční zápas. Pod jeho vedením se v reprezentaci vytvořil skvělý tým a parta. Vydrželo nám to dodnes,“ vypráví Jan Koller, nejlepší střelec v historii národního týmu.
Sám trenérský velikán si na jubilea nepotrpí, při zmíněné exhibici, krátce před svými osmdesátinami, žertovně prohlásil: „Jsem v tomhle směru máčka. Nemám rád citové věci, ani oslavy obecně. Narozeniny slavím jen kulatá výročí, to je padesát a sto.“ Jeho zásluhy a přínos se ale sluší a hodí připomínat.
Na působení Brücknera u české reprezentace se s nostalgií a pýchou stále vzpomíná. Bronz z Eura 2004, dosud poslední český postup na mistrovství světa v roce 2006, a především líbivý a progresivní fotbal. To vše jeho éru u elitního výběru Česka od konce roku 2001 až do Eura v roce 2008 charakterizovalo.
„Byl to skvělý odborník, nadčasový trenér a skvělý stratég. I po lidské stránce jsme si sedli. Nedám na něj dopustit. Byl sice náročný, ale vše měl vyvážené. Když jste plnil to, co po vás chtěl, mohl jste s ním mít nadstandardní vztah. Odvážím se říct, že jsme ho spolu měli,“ říká Koller.
„Byl charismatický. Věděl přesně, jakou taktiku má použít a jak s týmem mluvit. Jestli má zařvat, nebo mu v klidu něco říct. Když začal hovořit, kabina ztichla. Měl přirozenou autoritu, všichni ho respektovali a brali. Jeho taktická připravenost byla skvělá. Vždy našel způsob, který soupeře zaskočil a způsobil mu problémy,“ přidává tehdejší reprezentační brankář Petr Čech.
Karel Brückner |
---|
Narozen: 13. listopadu 1939 |
Trenérská kariéra: MŽ Olomouc (1972-79), Železárny Prostějov (1979-81), Zbrojovka Brno (1981-83), Sigma Olomouc (1983-87), reprezentace do 21 let (1987-88), ZVL Žilina (1988-89), TJ Vítkovice (1989-90), Sigma Olomouc (1990-93), Petra Drnovice (1994-95), Inter Bratislava (1995), Sigma Olomouc (1995-97), reprezentace do 21 let (1997-2001), asistent A-reprezentace ČR (1998-2001), reprezentace ČR (2001-08), reprezentace Rakouska (2008-09). |
Největší úspěchy: 3. místo z ME (2004), postup na MS 2006 a ME 2008, stříbro z ME do 21 let (2000), 2. místo a dvakrát 3. místo v lize (vše s Olomoucí), čtvrtfinále Poháru UEFA (1991/92 s Olomoucí), vítěz Slovenského poháru (1995 s Interem Bratislava). |
Brückner předběhl dobu. Byl inovativní, přinášel nové myšlenky, taktické fígle, zdokonaloval se. „Hodně známé bylo naše cvičení, kdy jsme po zisku míče hráli rychle jedním dotekem dopředu. Myslím, že to vycházelo. Hráli jsme hezký a útočný fotbal, dávali jsme hodně branek. V tom byl geniální,“ míní Koller.
„Výjimečný byl třeba v presinku, hodně se mi líbila taky jeho práce s prostorem,“ podotýká Jozef Weber, současný trenér, který pod ním hrál v Žilině a pak v Drnovicích. „V Žilině si mě vytáhl z dorostu do áčka, dal mi šanci v dospělém fotbale. Byl přísný, skoro jsme z něj měli strach, ale tehdy, v roce 1988, to bylo normální. Trenéři se brali jako obrovské autority, měli respekt,“ vybaví si Weber.
Pracoval hodně s hráči, kterým věřil. Tým se v jeho případě dělil na vyvolené a náhradníky, „zlaté“ a „prašivé“. Sestavou nerad točil. „Měl dvanáct až třináct hráčů, které si piplal. Měl své oblíbence a zbylí byli náhradníci,“ dosvědčuje Weber.
Když se s hráči, kteří byli v jeho mužstvech, bavíte, prakticky vždy padne zmínka o standardních situacích. „Měl je parádně zmáknuté. Standardky s ním mě hodně bavily. Na každého soupeře něco lišáckého vymyslel. Překvapivou rozehrávku, nějaké přeběhnutí, cokoliv. Obdivoval jsem, jak měl vše připravené,“ zmiňuje Daniel Pudil, další z bývalých reprezentantů.
„Vždycky byl elegán, inteligentní a sympatický člověk. Být pod ním v nominaci v té skvělé generaci hráčů byla čest,“ dodává Pudil.
Kromě velkých výsledků s reprezentačním áčkem dosáhl i na finále Eura s jednadvacítkou v roce 2000 nebo na začátku devadesátých let zajímavě křižoval po Evropě se Sigmou Olomouc, se kterou vyřadil například Hamburk a statečně vzdoroval ve čtvrtfinále Poháru UEFA na jaře 1992 slavnému Realu Madrid. Vedl i reprezentaci Rakouska.
Své svěřence různě obohacoval. „Musím říct, že mě inspiroval tím, že se chtěl pořád zdokonalovat. Pořád se chtěl učit, vymýšlel, jak by věci fungovaly líp. Bylo jedno, kolik mu bylo let. Chtěl vždy vše dotáhnout k dokonalosti. Hledal, co by se dalo zlepšit. A také si vybavím, že vždy říkal: Chceš-li zůstat mladým, obklop se mladými lidmi. To funguje do celého života,“ přiznává Čech.
„Řadím ho mezi velikány, legendy. Měl jsem štěstí, že jsem během dvou let nastupoval pod ním a pak pod panem Jarabinským a následně pod panem Ježkem. Pan Brückner dozrával později, což ale nebyl problém. Dokázal obrovské věci, chovám k němu obrovský respekt,“ vystihuje Weber.
Vše nejlepší, pane Brücknere.