Článek
„Chtěli jsme i do Skotska. Měli jsme dokonce koupené vstupenky na oba zápasy do Hampden Parku v Glasgowě. Propadly, protože jsme čekali do poslední chvíle, že UEFA zasáhne a skotská vláda zmírní opatření. Nezasáhla, a my dalších padesát tisíc potřebných na deset dnů strávených v karanténě prostě dohromady nedali," povzdechl si Slaňák Jiří Vlášek.
Následně se rozpovídal o tom, že od šestadevadesátého roku a stříbrného pochodu Anglií nevynechali s partou kamarádů z Kladenska jediný šampionát.
Až letos moc nescházelo, a další zářez nepřidali. „Víte, jak se nám ulevilo, když šampionátový pavouk poslal nároďák do Budapešti? A jak jsme byli v sedmém nebi, když jsme sehnali lístky?" chlubil se, že patří mezi sedm tisíc českých šťastlivců, kteří se do Puskás Arény dostali.
Spousta jiných podobné štěstí neměla. Přesto do Budapešti dorazili. Postávali a poléhávali v třicetistupňové výhni před fotbalovým chrámem nesoucím jméno nejslavnějšího maďarského fotbalisty všech dob, žmoulali svazky forintů i stoeurovky v ruce, poohlíželi se a poptávali i v nedaleké fanzóně v městském parku Városliget, kam pořadatelé klidně vpustili jedenáct tisíc lidí.
Naivně. Marně.
Ani na černém trhu lístky na poslední zápas, který Maďarsko během mistrovství Evropy hostí, k mání nebyly. A i kdyby snad byly, proniknout dovnitř bez covidových testů, jistících číselných kódů a náramků, bylo nemožné.
„Stejně to nechápu. Nás Čechů by tady mělo být sedm tisíc a podívejte se na záplavu Holanďanů," nevěřícně zíral parťák pana Jiřího, který dorazil do maďarské metropole i se synem, na oranžovou masu valící se ke stadionu.
Pěšky, na pronajatých kolech, ale i třeba elektrických koloběžkách. Pochopitelně oranžových, aby fanoušci Oranje byli styloví, na což místní provozovatelé sdílených koloběžek mysleli s předstihem.
Měl pravdu. Budapešť se v nedělním odpoledni skutečně zabarvila víc do oranžova než do červena. Tribuny Puskás Arény pro sedmdesát tisíc diváků v duelu Čechů s Holanďany zrovna tak.
EURO 2021
Mistrovství Evropy ve fotbale, jež se původně mělo hrát již před rokem, začíná 11. června a končí 11. července. EURO hostí jedenáct zemí, Česká fotbalová reprezentace postoupila ze skupiny z třetího místa a v osmifinále přehrála Nizozemsko. Finále šampionátu se hraje v legendárním Wembley.