Článek
Úterý 18. června už mají čeští fotbaloví příznivci tučně zvýrazněno. Parta trenéra Ivana Haška se v nedalekém Lipsku střetně s jedním z favoritů šampionátu Portugalskem. Kdo měl štěstí ve vstupenkové loterii, má lístek skrze oficiální kanály a bude na místě. Na koho se nedostalo, buď snahu vzdal, nebo zkouší jiné možnosti.
V případě poslední varianty jde ale do velkého risku. „Dlouhodobě, a nejen v případě Eura 2024, varujeme fanoušky před nákupem vstupenek jinou než oficiální cestou. Podobné případy, na které upozorňujete, se bohužel stávají u každé větší sportovní nebo kulturní akce. Prodej na evropský šampionát probíhá výhradně prostřednictvím UEFA, a FAČR není prodejcem vstupenek, takže ani nemá možnosti, jak s tímto problémem bojovat,“ říká mluvčí FAČR Petr Šedivý.
Nekalosti s překupníky řešili zástupci Sparty nebo Slavie v nedávných velkých zápasech Evropské ligy s Galatasarayem, Liverpoolem či AC Milán. Co může natěšeného fanouška, který si pořídí lístek neoficiální cestou, potkat? Pokud vstupenka není platná, logicky se dotyčný nedostane na stadion. Podvodníci mohou přeprodávat i pravé lístky, jenže několikrát. V tu chvíli projde turniketem pouze první šťastlivec, ostatní mají smůlu.
„V drtivé většině případů jde o trestný čin podvod, za což hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ varuje policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Vstupenky (případně přístupové kódy, jelikož některé lístky člověk obdrží až koncem května) na utkání české reprezentace se objevují například na Bazoši nebo portálu Viagogo. Cena? Často 10 až 15 tisíc korun. Přitom v oficiálním prodeji stály nejdražší lístky 200 eur, tedy lehce přes 5 tisíc korun. „V případě prodeje platné vstupenky za několikanásobnou cenu se dotyčný dopouští podvodu a hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun,“ podotýká Kropáčová.
„Společnost Viagogo je známá tím, že od ní přeprodávané a zpravidla výrazně dražší vstupenky mnohdy buď nepřijdou vůbec, nebo přijdou, ale jejich kódy v turniketech u vchodů na sportovní klání či koncerty hudebních hvězd nemusí vždy fungovat,“ upozorňoval už v prosinci ředitel Evropského spotřebitelského centra Česko Ondřej Tichota.
Nejedná se pouze o klání s Portugalskem, které je však z hlediska věhlasu soupeře i dojezdové vzdálenosti nejvíce atraktivní. Češi se pak v základní skupině F utkají ještě s Gruzií (22. června) a Tureckem (26. června), oba duely se uskuteční v Hamburku.
Vysokého zájmu se snaží zneužít i profesionální podvodníci, kteří nechají člověka zaplatit bankovním převodem, ale nikdy vstupenky nedodají. „Je proto dobré mít na paměti, že lístky bude zpravidla možné koupit jen oficiálními kanály pořadatelů a že nabídky třetích stran budou značně rizikové, podvodné nebo značně předražené,“ apeluje Tichota.
Vedle toho se podvodník dostává do křížku s UEFA. „V takovém případě je společnost EURO 2024 GmbH oprávněna, kromě ostatních opatření a sankcí podle smluvních podmínek a aniž by byly dotčeny jakékoli další nároky, uložit žadateli nebo majiteli vstupenky podle okolností přiměřenou smluvní pokutu až do výše 2500 eur,“ píše se v oficiálním dokumentu na stránkách asociace. V přepočtu tedy kolem 80 tisíc korun.