Před zápasem spláchla stadion v Dortmundu průtrž mračen a pořádný uragán předváděla na hřišti od první minuty i obě mužstva. Euro si odškrtlo zatím jeden z nejhezčích zápasů turnaje s famózními trefami. V dramatickém utkání v „české“ skupině porazilo Turecko nováčka šampionátu Gruzii 3:1. Vítězný gól dal Arda Güler a předčil i Cristiana Ronalda.

Sestřih zápasu Turecko–Gruzie.Video: Česká televize

Až si čeští fotbalisté odškrtnou zápas s Portugalskem proti jednomu z nejlepších fotbalistů historie Ronaldovi, i dál budou ve skupině F čelit mimořádné ofenzivní síle. Alespoň soudě podle prvního zápasu jejich dalších soupeřů Gruzie a Turecka, které první duel na turnaji vyhrálo 3:1.

„Byl to zápas hodný finále. Naši fanoušci byli skvělí, šlo o těžký zápas a výhra patří i jim. Je mi dnes 52 let, takže jsem dostal ten nejlepší dárek, jaký jsem dostat mohl,“ chválil turecký kouč Vincenzo Montella.

Obě reprezentace předvedly nádhernou ofenzivní smršť. Země půlměsíce vyslala na branku soupeře 22 pokusů, Gruzie na tureckou 14 střel. 36 střel celkem? Zatím jde o rekord letošního šampionátu, co se střel na branku týká.

Mnohem lépe začali proti debutujícímu soupeři Turci, svého severního souseda zatlačili. Jenže pak se nadechla i Gruzie. A sahala po senzačním bodu. Už v nastaveném čase druhé půle mohla vyrovnat na 2:2, ale trefila jen tyč. Cenný triumf pak Turci pečetili gólem do prázdné branky.

„Nikdy není příjemné prohrát, ale myslím, že na náš výkon můžeme být hrdí. Gruzínský fotbal jsme ukázali v dobrém světle. Myslím, že jsme byli vyrovnaným soupeřem,“ řekl kouč Gruzie Willy Sagnol.

Už v desáté minutě trefil Turek Ayhan parádní střelou zpoza vápna tyč. Míč po odrazu letěl podél brankové čáry a gólman Mamardašvili měl velké štěstí, že si nedal vlastní gól. Přesněji zamířil až ve 25. minutě bek Müldür. A dost možná půjde o jeden z nejhezčích gólů turnaje. Na pomezí šestnáctky z voleje nádherně napálil odražený balon a trefil šibenici.

Za necelou minutu a půl vedla země půlměsíce už 2:0, ale trefu odvolal VAR pro těsný ofsajd. Místo dvoubrankového vedení však ztratili i to jednogólové. Ve 32. minutě zaskočil tureckého gólmana pohotovou ranou na přední tyč Mikaukatze.

Dvacet minut po pauze Turecko znovu vedlo. A díky dalšímu nádhernému gólu. V 65. minutě zpoza vápna vypálil na vzdálenější tyč hráč Realu Madrid Arda Güler a gólman Gruzínců se po míči natahoval marně.

Stal se nejmladším autorem gólu při debutu na šampionátu ve věku 19 let a 114 dní a o dva týdny tak předčil svého příštího soupeře Cristiana Ronalda, který před dvaceti lety skóroval, když mu bylo 19 let a 128 dnů.

Gruzie sahala po bodu, jenže vyrovnat se jí v dramatickém finiši nepodařilo, naopak při risku s vytaženým gólmanem v útočné šestnáctce ještě inkasovala. Turecko na šestý pokus zvládlo na Euru prokletí zahajovacích zápasů, poprvé dokázalo vyhrát.

2 : 3 Sparta - Olomouc 2 : 3 dohráno
20240927T19 : 30:00+0200