Článek
„Už není kam uhnout a naše jednání s obcí se nijak neposunula. Nic jiného nám nezbude. Rozhodnutí zastupitelstva bylo jednoznačně zamítavé. Necítím žádnou šanci na to, že by se tu pokračovalo,“ podotkl Zbořil.
Problém vězí v tom, že návrat do Vyškova je nereálný. Tamní malý stadion by potřeboval kompletní rekonstrukci a obří investice k tomu, mírnější úpravy vyžaduje stánek ve čtyři kilometry vzdálených Drnovicích. Tam je nutná minimálně výstavba umělého osvětlení a vybudování vyhřívaného trávníku k tomu, aby se na něm mohla dál konat profesionální soutěž.
Majitelé klubu z americké agentury Blue Crow Sports avizovali, že potřebnou rekonstrukci stadionu v Drnovicích zaplatí, už na jaře ale narazili na nesouhlasné stanovisko obce, jíž stadion patří. Zastupitelstvo souhlas se zásahy na svém březnovém zasedání neudělilo.
„Jednak od zástupců klubu nezazněly konkrétní podmínky a jejich návrh nebyl připravený. Obec taky není nachystána na zátěž na první ligu, o kterou klub usiluje. Třeba dopravní situace se od devadesátých let taky hodně změnila,“ zmínila stěžejní důvody pro zamítnutí žádosti klubu starostka Drnovic Zuzana Hermanová.
Podle ní se od března žádná další jednání s klubem ohledně rekonstrukce stadionu nekonala. „Navíc my jsme Drnovice a je to vyškovský klub. Udělali jsme pro něj hodně, ale opravdu by někdy v budoucnu byla první liga na naši obec až moc,“ argumentovala Hermanová.
Vyškovský klub nemá k Drnovicím alternativu a tak se smiřuje s koncem. „Za mě rozhodnutí obce nechápu. Ne všem lidem se ale náš záměr líbí. Že se hrálo tam, kde jsem vyrůstal, pro mě byla motivace, proč jsem do toho projektu šel a proč mě ta nabídka oslovila. Na to, v jakých podmínkách pracujeme, tak se tady povedlo něco neskutečného,“ přesvědčoval Zbořil.
Budoucnost ambiciózního klubu po předpokládaném konci ve Vyškově je nejasná. „Majitelé chtějí působit v našem fotbale. Projevili zájem o odkoupení některých klubů v lize, ale nějak se to nevyvíjí (agentura Blue Crow Sports se zajímala o koupi prvoligové Sigmy Olomouc - pozn.red.), ve Vyškově to dál nebude, ale zvolí jiný směr,“ tušil Zbořil.
Ten ale jedním dechem dodává, že fotbal ve Vyškově nezanikne. „Jaká soutěž se bude hrát, a jestli to bude třeba třetí nebo čtvrtá liga, závisí taky na tom, jaké se povede sehnat partnery,“ podotkl.
Přes nejistotu spřádá vyškovský klub plány na druhou část sezony. V únoru dokonce zamíří na soustředění do chorvatské Poreče.
„V následujících dnech budeme mít sezení s majiteli, kde si stanovíme ambice pro jarní část sezony. Jestli se pokusíme o postup do první ligy, nebo se spíš zaměříme na rozvoj hráčů. Podle toho taky dojde k posílení kádru,“ pravil Zbořil a následně dodal. „Možná se naše ambice a cíle, se kterými jsme do toho šli, neslučují s realitou tady na Vyškovsku a možná je to všechno přirozený vývoj.“
MFK Vyškov slavil historický postup do druhé ligy na jaře roku 2021, v posledních dvou sezonách se dostal až do baráže o nejvyšší soutěž, v níž nestačil nejprve loni na Zlín a letos na Karvinou.
Klub původně vlastnil kamerunský podnikatel Kingsley Pungong, za jehož působení nastupoval za Vyškov vysoký počet afrických hráčů, kteří následně zpravidla mířili do prestižnějších soutěží včetně první české ligy.
Loni v létě odkoupila majoritní podíl klubu americká společnost Blue Crow Sports a většinu na soupisce tvoří čeští hráči doplnění o několik prospektů z ciziny, mimo jiné z partnerského španělského klubu Léganes, který hraje La Ligu. Podzimní část sezony druhé ligy Vyškov zakončil na třetí příčce zajišťující baráž se ztrátou třinácti bodů na vedoucí Zlín.