Článek
Motorizovaná dvoukolka umožní arbitrům, aby stíhali i ty nejrychlejší fotbalisty. Na ostrovech tak rychlost Theo Walcotta, Gabbyho Agbonlahora či Aarona Lennona už nebude pro rozhodčí noční můrou. Těžko usuzovat, jestli by takový přístroj uplatnili s ohledem na rychlost českých fotbalistů i sudí v naší nejvyšší lize.
V Anglii to ovšem vnímali jako neřešitelný problém a rozhodli se jednat. Myšlenku urychlit arbitry podpořil i sám kouč prvoligového Blackburnu Allardyce. „Hráči jsou atleti, od rozhodčích nemůžeme očekávat, že s nimi budou držet tempo po celých 90 minut zápasu. A tohle jim věc výrazně ulehčí,“ myslí si trenér desátého týmu Premier League.
Návrat starých a zkušených
„Už nebudeme muset omlouvat rozhodčí, že u té situace nebyli. S tímto zlepšovákem budou,“ dodal Allardyce, jehož doplnil i uznávaný sudí Mark Halsey. „Nejen to, že to umožní arbitrům držet krok s hráči, tento stroj mohou navíc využívat i starší, zkušenější sudí, kteří už na tom s fyzičkou nejsou nejlépe,“ poznamenal Halsey.
Pokud se tento experiment ozkouší a potvrdí se jeho výhody, bude se jeho zapojením do praxe zabývat mezinárodní fotbalová asociace UEFA. Nápad takového zařízení vznikl na konferenci, které se účastnili jak rozhodčí, tak i manažeři klubů. Samotný přístroj pak vznikl v americkém státě New Jersey, a je lehce ovladatelný pohybem těla.