Souček rozhodl gólem o výhře West Hamu a dotáhl se na Baroše. Lepší je jen Berger

Reprezentační kapitán Tomáš Souček ve druhém kole anglické fotbalové ligy rozhodl gólem o výhře West Hamu na hřišti Crystal Palace 2:0. V Premier League si připsal 28. branku a dotáhl se na Milana Baroše. Jediným Čechem, který v soutěži skóroval vícekrát, je Patrik Berger. Gólů má o deset více.

Tomáš Souček se raduje z branky.

V malém londýnském derby nastoupil v základní sestavě West Hamu také obránce Vladimír Coufal a v 62. minutě uvolnil místo nové posile z Manchesteru United Wan Bissakovi. O pět minut později Souček otevřel skóre. Částečně tak odčinil týden staré selhání ve stoprocentní šanci v nastavení zápasu proti Aston Ville. Výhru „Kladivářů“ pojistil po rychlém brejku Bowen.

Oslavu gólu si ale Souček moc neužil. Se spoluhráčem Bowenem, jenž o pár minut později uzavřel skóre, totiž pomáhal chlapci podávajícímu míče, protože zůstal uvězněn pod reklamními poutači. Ty povolily pod tíhou slavících fanoušků West Hamu.

Obhájce titulu Manchester City díky hattricku Erlinga Haalanda porazil nováčka z Ipswiche 4:1 a je po dvou kolech stoprocentní. Nováček z Ipswiche se dostal v sedmé minutě překvapivě do vedení. Johnsonovu průnikovou přihrávku se štěstím poslala do sítě mezi nohama brankáře Edersona letní posila z Blackburnu Szmodics. Citizens vývoj otočili během 191 sekund.

Kevin De Bruyne se raduje z branky

Vše načal v 12. minutě z penalty Haaland. Chvíli nato využil chybu brankáře Muriče při rozehrávce Savinho a De Bruyne před prázdnou brankou nezaváhal. Kosovského gólmana vzápětí snadno obešel Haaland a dokonal bleskový obrat. Norský kanonýr završil hattrick dvě minuty před koncem.

Skvělý start Brightonu

Po dvou kolech má plný počet bodů i Brighton, jenž zdolal Manchester United 2:1. Domácí využili ve 32. minutě nedůrazné obrany hostů a Mitomův přízemní centr doklepl do sítě Welbeck. United sice na gól svého odchovance dokázali bleskově odpovědět, ale zakončující Rashford byl v ofsajdu.

Brighton mohl v úvodu druhého dějství vedení navýšit, ale v 52. minutě odkopl míč směřující do branky obránce Dalot a chvíli nato trefil Welbeck hlavou ze standardní situace břevno. V 60. minutě se Manchesteru povedlo vyrovnat, když se po rychlém brejku s přispěním teče obránce prosadil Diallo.

Fotbalisté Brightonu se radují z vítězné trefy.

V páté minutě nastavení se hostům nepodařilo po rohovém kopu odkopnout míč a střídající Adingra našel na zadní tyči nehlídaného Joaa Pedra, jenž rozhodl. Od sezony 2022/23 prohrál Manchester United brankami v nastaveném čase už šest utkání, víc než kterýkoli jiný tým v lize. Za úvodních 30 sezon Premier League se mu to přitom stalo jen dvakrát.

Stoprocentní vedle Manchesteru City a Brightonu zůstal také Arsenal po výhře na stadionu Aston Villy 2:0. Klub z Birminghamu přišel brzy o zraněného obránce Cashe, jehož nahradil Nedeljkovič. Po poločase rozhodl střídající Belgičan Trossard. Tři minuty po příchodu na hřiště se nejlépe zorientoval ve vápně po tečovaném centru Saky a poslal míč do protipohybu brankáře Martíneze. V 77. minutě přidal pojistku střelou zpoza vápna Partey.

Tottenham porazil Everton 4:0. Dvakrát se prosadil Son Hung-min, o zbývající góly se postarali Bissouma a Romero.

Anglická fotbalová liga - 2. kolo:
Brighton - Manchester United 2:1 (32. Welbeck, 90.+5 Joao Pedro - 60. Diallo)
Crystal Palace - West Ham 0:2 (67. Souček, 72. Bowen)
Fulham - Leicester 2:1 (18. Smith-Rowe, 70. Iwobi - 38. Faes
Manchester City - Ipswich 4:1 (11. z pen.,15. a 88. Haaland, 14. De Bruyne - 7. Szmodics)
Southampton - Nottingham 0:1 (70. Gibbs-White
Tottenham - Everton 4:0 (25. a 77. Son Hung-min, 14. Bissouma, 71. Romero),
Aston Villa - Arsenal 0:2 (68. Trossard, 77. Partey).