Článek
Hnutí BLM bojuje proti rasismu a policejní brutalitě vůči Afroameričanům. Řada sportovců, zvláště fotbalistů, chtěla zvýšit povědomí o tomto sdružení symbolickým pokleknutím před začátkem zápasů. Zhruba od června roku 2020 se to v anglické nejvyšší lize stalo už samozřejmostí.
Jenže gesto, které mělo společnost spojovat, ji spíše rozdělovalo. Sportovci by neměli zasahovat do politiky, heslo, které dříve platilo, avšak zvláště v posledních měsících, po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, už pomalu přestává platit.
I agree with the entire BLM movement and what the knee symbolises however I will admit I am surprised that the Premier League didn’t issue a statement over the summer that said they wouldn’t be doing it anymore. It’s lost all meaning now and has just become routine. https://t.co/9jf98Yok8Z
— Matt 🦅⚡️ (@MattCPFC) August 1, 2022
I přes to se kluby v Premier League dohodly, že už hráči hromadně klečet nebudou. Podle nich gesto ztrácí smysl. I tak se může stát, že někteří hráči před důležitými zápasy či hlavními televizními utkáními pokleknou, kapitáni týmů už to však s gestem nechtějí přehánět, aby neztratilo význam úplně.
Někteří fotbalisté však šli proti proudu už během ročníku 2021/22, například Wilfried Zaha z Crystal Palace, který klečet odmítl. Nepodpora hnutí tímto gestem se řešila i u českých fotbalistů v kvalifikačním zápase o postup na mistrovství světa s Walesem nebo u slávistů ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu.
Otázkou je, jak se zachovají fotbalisté anglické reprezentace v průběhu světového šampionátu v Kataru. Ten už je teď kritizován za porušování lidských práv a otročení cizinců při budování stadionu a celkové infrastruktury.