Článek
Náhlé víkendové stěhování jednadvacetiletého brankáře ze Slavie do Anglie představuje jeden z nejdražších přestupů v historii českého fotbalu.
Kolář vše dojednával. Zastupuje Kinského už od dob, co navštěvoval základku. Hráčský agent a spoluzakladatel agentury Sport Invest nyní přibližuje zákulisí obří transakce.
Zamávalo s ním, když se dozvěděl o zájmu Tottenhamu?
Tonda od léta věděl, že ho sledují. Tottenham patřil do okruhu klubů, kde byly i PSV Eindhoven, Ajax, Rennes, Lens, Neapol, Brighton, Arsenal nebo Newcastle. My jsme měli jasný plán, že by měl jít někam, kde bude mít reálnou šanci chytat.
To se splní?
Možnost má unikátní. Tonda se líbil třeba i Villarealu, který má ale brankáře pořešeného. Valencia nebo Sevilla byly zase kluby, které by těžko dávaly dohromady takové peníze za gólmana. Rozhodl frontální útok Tottenhamu a jeho aktuální situace, která vznikla mezi svátky. Intenzivně jsme začali jednat před silvestrem.
Hektika?
Mám v sobě zakódováno, že jsem připravený na všechno. Očekávám neočekávané a díky zkušenostem mě máloco překvapí nebo šokuje. V podobných případech jde ale také o to, aby se protnulo několik scénářů. Záleží na klubech. Potom na hráči, zda je připravený přestoupit. Konkrétně u brankářů je i specifické, jestli se otevřou možnosti na trhu. Nastávají situace, kdy je třeba pro ně dva roky zablokovaný.
Teď vše rozhýbal Tottenham a jeho brankářská nouze.
Někdy váš brankář roztočí celý kolotoč, jindy čekáte, až ho roztočí někdo jiný. Když se podíváte po Evropě, je v ní spousta kluků, kteří čekali na příležitost jít do klubu jako Tottenham. Brankář Espaňolu (Garcia), Porta (Costa) nebo Chevalier z Lille. Antverpy mají gólmana, o něhož se zajímal Manchester United. Člověk musí sledovat vývoj událostí a komunikovat. V zákulisí se mezitím ověřují postoje hráčů, agentů, klubů a vše musí do sebe zapadnout.
U Kinského to zapadlo?
Kluby drží nějakou strategii a priority. V podstatě mají nějaké představy, do kterých chtějí najít správné hráče v určitém věku, s určitými dispozicemi nebo klidně z nějaké kultury. Také záleží na jazykové vybavenosti. Neumím si třeba představit, že by přišel do klubu jako Tottenham hráč, který plynule nemluví anglicky.
Studijní materiál pro mladé fotbalisty/hokejisty snící o zahraničí.
— Honza Daněk (@honza_danek) January 5, 2025
Tonda Kinský NIKDY nepůsobil v cizině, poháry hraje od léta, ale hned po přestupu vystřihne takový rozhovor v angličtině. 🎩
Takhle vypadá, když se někdo na kariéru chystá a ne o ni jen mluví... https://t.co/tgU5RAcNaz
Jak si Spurs proklepli Kinského?
Je to docela novum, které začalo v době covidu a souvisí i s rozvojem technologií. Hodně frčí zoom cally a strávili jsme při nich v kanceláři dost času i s jinými kluby. Často bývá několik kol pohovorů a v první řadě hovoříte s trenérem brankářů, což bývá budoucí nejbližší spolupracovník, s nímž musí fungovat chemie. I vy si chcete poslechnout, jak daný člověk přemýšlí, pracuje nebo jakou poskytuje volnost v tréninkovém procesu. Potom přišla na řadu debata s Robem Mackenziem, který je šéf skautingu Tottenhamu. Odprezentoval nám, jak hráče vidí. Dokazuje nám, jak hráče v klubu znají včetně chování při rozcvičce.
Vážně?
Je to velmi důležitá věc. Speciálně u brankáře při ní můžete v relativně krátkém čase vidět mnoho z dovedností, kterých v zápase zase tolik vidět nemůžete. V samotném utkání pak sledujete jiné věci jako třeba koncentraci nebo reakci na hru jako takovou. Zapadá to do celkové mozaiky. Kluby si zjišťují o hráčích všechno. Jak fungují po lidské stránce, jaké mají rodinné zázemí. Po trenérovi brankářů a šéfovi skautingu přišel na řadu i technický ředitel Johan Lange. A po pozitivním vyhodnocení se v dalším hovoru objevil i sám australský trenér Ange Postecoglou.
Jaký jste z něj získal dojem?
Neměl jsem pocit, že by si například prosazoval hráče, s nimiž měl v minulosti zkušenosti. Respektoval práci kolegů ze skautského oddělení. Vnímal jsem, že Tondu opravdu chtějí a že jsou o něm přesvědčení. Velký vliv mělo, že do jednání vstoupil i přímo osobně majitel Daniel Levy. Vycítil, že zájem Slavie byl Toníka udržet a byla spíš nakloněná zájemcům, kteří by byli ochotní nechat ho v Praze do léta.
I to bylo ve hře?
Tottenham byl bez nějakých garancí a slibů jedním ze zvažovaných klubů pro léto 2025. Vicario si ale zlomil kotník a trenérům zbyl jen náhradník Forster. Proto si řekli, že nebudou na nic čekat. Daniel Levy vystupoval přesvědčivě a pro hráče to byla fantastická nabídka.
Antonín Kinský za sebou v 21 letech zanechal velkou stopu 👏
— Chance Liga (@chanceliga) January 5, 2025
3️⃣7️⃣ Ligových zápasů
1️⃣7️⃣ Vychytaných nul pic.twitter.com/i0w7hLajYF
Bez Levyho by výsledek vypadal jinak?
Když někdo za vámi přiletí na několik dní osobně do Prahy, projevuje seriózní zájem. A když přiletí bezmála devadesátiprocentní majitel klubu, znamená to ještě víc. Člověk sedící naproti vám nemusí konzultovat věci s radou funkcionářů nebo nadřízenými, ale vše vyhodnocuje sám. Tohle je dobré v tom, že se věci netáhnou. Ono je kolikrát intenzivní jednání dobré v tom, že nenecháte nikoho odejít od stolu.
Co postoj Slavie?
Byl jasný. Chce ligový titul a postup do Champions League. Na druhou stranu by bylo lidsky nešťastné, kdyby jednání o takové nabídce ani nezahájila. Oceňuji, že nejvyšší vedení klubu v čele s panem Tvrdíkem bylo otevřené hovorům, zároveň si ale velice pevně drželi svoji pozici. Jsou to tvrdí vyjednávači. Také ale korektní, což platí pro oba kluby. Věřím, že v konečném součtu jsou spokojené všechny strany. S klidnou duší můžu říct, že by se lepší obchod v létě nerealizoval.
Nebude Tottenham pro Kinského příliš velký skok?
Bylo to téma, které jsme řešili. Chtěli jsme udělat mezikrok, což je ale širší pojem. Shodli jsme se na základě okolností, že se jedná o ideální krok. Ve správný čas a do správné destinace. Z klubu Tondovi potvrdili, jak ho vidí a jaký prostor mu dají. Není to risk, on ten prostor dostane. A když se mu zápasy povedou, klub nebude mít důvod ho vyndávat z brány. Nebylo to emociální rozhodnutí.
Použil jste slovo mezikrok. Jaký je další výhled?
To je předčasné, jeden velký krok jsme zrovna udělali. My i Tondova rodina ale vnímáme, že pokud zůstane v Tottenhamu dlouho jako Petr Čech v Chelsea, nikdo nebude litovat. Tottenham to vzal za správný konec. Má obrovské cíle i stabilitu. Daniel Levy funguje v klubu přes dvacet let, preferuje mladší hráče a koncepční práci. Vybudoval unikátní tréninkové centrum, které využívá i anglická reprezentace a patří k nejlepším na světě. Sám ho tady poslední dny poznávám.
Co dál?
Taky mají skvělý stadion a jedná se o klub těsně za velkou anglickou pětkou, mezi kterou se chtějí trvale dostat a bojovat o titul nebo pravidelnou účast v Champions League. Je tam prozřetelnost od Toníka i táty. S Tottenhamem se může posouvat, zlepšovat a hrát úžasné zápasy v Premier League i Evropě.
Kinský zmiňoval, že mu k přestupu musel dát zelenou táta, sám bývalý reprezentant. Nebyla to nadsázka?
Mám dcery, které bezmezně miluju. Kdybych ale měl syna, přál bych si, aby byl jako Tonda. Kinští tvoří fantastickou rodinu. Vytvářejí mu zázemí, podporují ho. Táta je člověk s obrovskými zkušenostmi. Tonda se dostal na tuhle úroveň i proto, že akceptoval jeho názory a postřehy. Toník hodně přemýšlí o věcech a bývá otevřený názorům jiných lidí od těch, co něco dokázali. My jsme vděční, že nás rodina do tohoto rozhodování přizvala.
Je to i pro vás životní transfer?
Souhlas. Když svého času přestupoval Petr Čech ze Sparty do Rennes, bylo tehdy pět milionů eur za brankáře hodně. Tohle je unikátní a životní transfer. Zastupujeme i některé cizince a zhruba před rokem tehdejší trenér Bayernu Mnichov Thomas Tuchel rozebíral možnost transferu Tomoriho z AC Milán. Hovořilo se o desítkách milionů eur, ale sešlo z toho. Vždycky se počítá až ten přestup, který se uskuteční.
Takže za desítky milionů eur přestoupí Kinský?
Uvidíme (usměje se). Nyní je na správném místě a má vše ve vlastních rukou. Na další týdny v Tondově podání se obrovsky těším.