Článek
"Skutečnost, že 93 procent dotázaných fanoušků si myslí, že homofobie dělá fotbalu ostudu a měla by z něj zmizet, je opravdu překvapující," řekl agentuře Reuters profesor Ellis Cashmore. "Hodně lidé také uvedlo, že homosexuální fotbalisté by měli svou sexuální orientaci zveřejnit, protože by jim za to nikdo nenadával," dodal.
Jediným známým fotbalistou, který se během kariéry přiznal k homosexualitě, je bývalý útočník Nottinghamu Forest, Manchesteru City nebo West Hamu Justin Fashanu. Ten v roce 1998 v 37 letech po neprokázaném obvinění ze sexuálního napadení sedmnáctiletého chlapce spáchal sebevraždu.
Fotbaloví fanoušci se změnili
"Otázkou zůstává, kdy nějaký fotbalista přizná, že je gay. Je jasné, že po ukončení kariéry je všechno jednodušší. Rozhodně to ale není tak těžké, jak si někteří myslí," poukázal Cashmore na skutečnost, že poměry ve fotbale se změnily.
"Fanoušci vědí, že se každý víkend dívají na homosexuální fotbalisty, a je jim to jedno," uvedl. "Fotbaloví příznivci byli dlouho považováni za pravěké násilníky, ale i oni se změnili. Také vyrostla nová generace fotbalistů, trenérů i funkcionářů. A ti všichni jsou do jisté míry fanoušky," prohlásil.
Homosexualita je ve sportu stále tabuizovaným tématem. Například v loňské anketě mezi belgickými prvoligovými fotbalisty dvě třetiny hráčů uvedly, že pro gaye není ve fotbale místo. Stejný názor zastává i bývalý šéf Juventusu Luciano Moggi. V Turecku zase přišel fotbalový rozhodčí o licenci, když se v televizi přiznal ke své sexuální orientaci.
Před Fashanuem se k homosexualitě otevřeně přihlásily například tenistky Martina Navrátilová a Billie Jean Kingová. Naposledy tak loni učinil někdejší kapitán velšské ragbyové reprezentace Gareth Thomas.