Článek
V Premier League bývají každý rok rozdány karty velmi podobně. Zhruba tři až čtyři kluby mohou pomýšlet na titul, pár dalších na účast v evropských pohárech, ale pro většinu ostatních je naprostou prioritou se v elitní soutěži udržet.
Během koronavirové pauzy koloval v britských médiích v tomto směru výstižný verdikt jednoho nejmenovaného šéfa nejmenovaného klubu Premier League: „Zapomeňte na poháry, zapomeňte na Evropu. Kdybyste nám na 10 let dopředu zajistili místo v Premier League, nepotřebovali bychom vůbec nic jiného a zobali bychom vám z ruky."
Z nejvyšší anglické soutěže se zkrátka stal tak exkluzivní moloch, že pro většinu z jeho členů je naprostou prioritou se v ní udržet, protože pád o úroveň níž znamená obrovský ekonomický propad a velmi obtížnou cestu zpět. Letos je situace obzvlášť ošemetná, protože kluby drtí dopady koronavirové pandemie a sestup by tak byl nejspíš ještě bolestnější.
Nedávno prohlásil šéf Aston Villy, která nyní okupuje předposlední místo tabulky, Christian Purslow označil případný návrat do Championship (druhé nejvyšší soutěže) za „200milionovou katastrofu". Vyčíslená částka v librách se rovná více než třem miliardám korun.
A to nejspíš nijak nepřeháněl. A tak není divu, že Aston Villa, Watford, Brighton či West Ham se příliš netajily nadějí, že se sezona znovu vůbec nerozběhne, či se situace vyřeší tak, aby nikdo nesestupoval.
Jenže nic takového se nakonec nekoná, rozhodovat se bude na hřišti.
V suverénně nejhorší pozici je poslední Norwich se čtyřbodovým odstupem a jedním odehraným zápasem navíc oproti zmíněné Aston Ville, která zase ztrácí dva body na trio 27bodových Bournemouth, Watford a West Ham, v jehož řadách bude pomáhat se záchranou exslávista Tomáš Souček.
Žádný klid rozhodně nebude mít ani aktuálně patnáctý Brighton s 29 body.