Článek
Osm dnů před jednatřicátým výročím tragédie v Hillsborough muž z černobílého snímku, který vypovídá o bezmoci, zmaru a smrti 96 mužů, žen a dětí víc než tisíce slov, zemřel.
„Pan Dave Roland zemřel v Královské univerzitní nemocnici v Liverpoolu ve věku 65 let na následky nákazy koronavirem," oznámila jeho dcera Michelle Hopwoodová.
Přitom i jemu mělo být adresováno poselství kouče Reds Jürgena Kloppa putující v této prazvláštní době po sociálních sítích k rodinám obětí a vůbec všem, kteří děs a smrt na Hillsborough zažili.
Jürgen Klopp has delivered a message to the families, survivors and Liverpool supporters on the 31st anniversary of the Hillsborough disaster. pic.twitter.com/HMg7bGyyWn
— Liverpool FC (at 🏠) (@LFC) April 15, 2020
„Naše myšlenky, naše modlitby a hlavně naše láska patří vám. Nikdy nebudeš kráčet sám," promlouval k nim v emocionálním proslovu Klopp. „Měli jsem být spolu na Anfieldu. Ale není to možné. Možné ale je, abychom byli myšlenkami spolu. A věřte mi, v našich myšlenkách jste."
I Dave Rolandovi měla Kloppova slova patřit. Vždyť on hrůzu při semifinále FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest onoho 15. dubna 1989 zažil. On natahoval ruce k sedmnáctiletému mladíkovi poblíž a snažil se ho za pomoci svého přítele Johna Owena zachránit. Vymanit ho z masy lidských těl, která ho nelítostně drtila. Henryho Rogerse však na Hillsborough nezachránili.
Proto hlava bezmocně složená v dlaních. Proto bezmoc a zmar, který z ikonické fotografie sálá.
Přesto se tehdy vydali za rodiči Henryho Rogerse, aby jim řekli: „Váš Henry neumíral sám."
Po prožité tragédii však Dave Roland na dlouho sám zůstal.
31 years ago today, 96 children, women and men lost their lives at Hillsborough.
Our thoughts are with all those affected by the tragedy and the 96 fans who will never be forgotten. pic.twitter.com/HQEkIHNi5q
— Liverpool FC (at 🏠) (@LFC) April 14, 2020
„Trvalo dlouho než promluvil o všem, co prožil. O tvářích plných strachu a zoufalství, o mladém chlapci poblíž přitisknutému k betonové bariéře, jemuž se marně snažil pomoci. Všechno to pro něho bylo příliš bolestivé. I na fotbal přestal chodit, i když pro něho představoval tu největší vášeň," vzpomínala dcera Davea Rollanda, jak se její otec těžce vyrovnával s tím, co jako čtyřiatřicetiletý na Hillsborough prožil.
Přesto v sobě trýzeň, tíseň a zmar přemohl, přesto předstoupil před porotu a vypovídal o všem, co se na stadionu událo. I o tom, jak se snažili marně pomoci sedmnáctiletému klukovi.
„Umřel. Rozmačkaný, rozdrcený. John ho držel v náručí, já měl jeho ruku v té své a všechno ozařovalo slunce," roztřásl se při výpovědi, která byla v procesu vlekoucím se celá dlouhá léta jednou z klíčových.
Až po sedmadvaceti letech v dubnu roku 2016 vynesla devítičlenná porota verdikt, podle něhož nesla hlavní vinu na tragédii na Hillsborough yorkshirská policie s velitelem, superintendantem Davidem Duckenfieldem v čele. Klub Sheffield Wednesday, na jehož stadionu se semifinále uskutečnilo, a záchranářské složky rovněž.
Liverpoolem ten den zněla klubová hymna You´ll Never Walk Allone.
Nikdy nebudeš kráčet sám.
I dnes se rozezněly, i u Anfieldu byly slyšet. Přes všechny zákazy a nařízení tam lidé přinesli květiny, šály, vlajky a pod deskami se jmény obětí z Hillsborough zapalovali svíčky, i když hromadná chvíle vzpomínek a piety se vzhledem ke koronavirové pandemii nekonala. I každoroční bohoslužba za oběti tragédie musela být odložena.
Minuta ticha však v 16.06 ostrovního času v městě na řece Mersey apokalypsu na Hillsborough připomenula.
A mnozí si při ní určitě vzpomněli i na Dave Rolanda, muže s hlavou v dlaních na ikonickém černobílém snímku, který už tam někde nahoře vypráví tomu sedmnáctiletému Henrymu, co jejich Liverpool za jednatřicet let dokázal a k jakým metám se dostal.
A oba přitom nejspíš litují, že už se nikdy nedozví, zda se jejich Reds letos nakonec přece jen dočkají titulu, o němž sní už tři desetiletí stejně, jako o něm sní všichni fanoušci, jakými byli i Dave a Henry.