Hlavní obsah

Moc provokují a urážejí. V Anglii vadí gólové oslavy, šéfové je chtějí umravnit

Pelíšovskou terminologií řečeno, ve fotbalové Anglii se rozmohl takový nešvar. Oslavy gólů podle funkcionářů v poslední době až moc provokují a urážejí. Šéf fotbalové komise Premier League Tony Scholes už také vyhlásil: „Musíme se s tím vypořádat.“

Foto: David Klein, Reuters

Myles Lewis-Skelly z Arsenalu slaví gól jako jogín. Podobné pózy po trefách patří k Erlingu Haalandovi.

Článek

Útočník Evertonu Iliman Ndiaye po proměněné penaltě mával pažemi jako pták, čímž dráždil fandy Brightonu, který má ve znaku racka.

Osmnáctiletý bek Arsenalu Myles Lewis-Skelly se po trefě proti Manchesteru City uvelebil a předstíral meditaci. Napodobil oslavu hvězdného soupeře Erlinga Haalanda, který mu při podzimním pošťuchování řekl: „A ty jsi sakra kdo?“

Kapitán Leicesteru James Vardy zase po gólu na hřišti Tottenhamu emotivně a zřetelně gestikuloval k fandům Spurs: „Kolik máte titulů? Já jeden! A vy? Nula!“

To je jen letmý výčet gólových doprovodů z posledních dvou kol Premier League.

„Myslím, že všichni se rádi podívají na oslavy. Některé z nich jsou velmi vtipné a zábavné, ale existuje i nějaká hranice,“ uvažuje šéf fotbalové komise Premier League Tony Scholes. „Jakmile se překročí a radost přeroste ve výsměch nebo narážku, budeme se s tím muset vypořádat.“

Jeden z vrcholných funkcionářů nejsledovanější fotbalové soutěže planety už nekonkretizoval, jakými nástroji by šéfové chtěli autory gólů umravnit. Nabízí se finanční sankce nebo sportovní postihy.

Například Ndiaye za mávaní křídly v Brightonu vyfasoval žlutou kartu, což má i oporu v pravidlech.

Nesmí se provádět gesta, posuňky nebo jednání, které jsou provokativní, zesměšňující nebo pobuřující. „Hráči mohou oslavit dosažení branky, ale oslava nesmí být přehnaná. Choreografické oslavy nejsou povoleny a oslavy nesmí vést ke zdržování,“ stojí v pravidlech.

Sky Sports zmiňuje, že například v zámořské NFL se kvůli množícím se případům pomatených střelců ve Spojených státech zakázalo při sportovní radosti imitovat střelbu ze zbraní. Za nedodržení už v americkém fotbale padaly pokuty.

V Premier League při oslavách „střílí“ Phil Foden ze City nebo Joshua Zirkzee u městských sousedů v United. Je otázkou, zda v budoucnu i jejich obvyklé kreace nebudou nežádoucí. Normy se utahují, doba se mění, společnost je citlivější. V Anglii přehnané nebo dráždivé oslavování neprobírá poprvé.

Třeba loni v únoru to schytal kapitán Arsenalu Martin Ödegaard, který po výhře 3:1 nad Liverpoolem vzal klubovému fotografovi pracovní nástroj a začal s ním pořizovat snímky. Expert Jamie Carragher jej zkritizoval, jiní odborníci se norského záložníka zastávali.

Úvahy o trestání gólových oslav nejen v Anglii vzbudí opět emoce. Například na renomovaném webu The Athletic vyšel komentativní text s titulkem: „Neubírejte z fotbalu zábavu, prosím.“

Nejspíš se jedná o názor, který mezi fanoušky nebude ojedinělý.