Hlavní obsah

Lockyer po dvou kolapsech sní o návratu. Riziko je velké, varuje český lékař

Nevzdává to. Ani po dvou srdečních kolapsech nevylučuje návrat do velkého fotbalu. „Pokud by byla šance, rád bych znovu hrál,“ vzkázal Tom Lockyer, stoper anglického Lutonu. Už přes dva měsíce má vynucenou zdravotní pauzu a radí se s lékaři, co dál. Vážně si ještě někdy zahraje Premier League? „Žádný doktor se po dvou kolapsech nepodepíše pod to, že riziko je nulové,“ upozorňuje Ladislav Šindelář, lékař fotbalové Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Tom Lockyer má po dvou srdečních kolapsech zdravotní pauzu. Bude se moct stoper Lutonu vrátit do velkého fotbalu?

Článek

„Mám neuvěřitelné štěstí, že jsem naživu,“ říkal Lockyer o víkendu před televizní kamerou Sky Sports.

Ve tváři měl uvolněný výraz a usmíval se. Nepoznali byste na něm, jak pohnuté chvíle zažil. Loni v květnu se skácel k zemi během bitvy o historický postup Lutonu do Premier League a krátce před Vánoci zkolaboval na hřišti znovu, ligový zápas s Bournemouthem zůstal nedohraný.

„Dvě minuty a čtyřicet vteřin jsem byl mimo, museli mě nahodit defibrilátorem. Hlavou mi běželo: mohl bych tady umřít. Docela surrealistická myšlenka, nebyl jsem schopný pohnout se ani reagovat,“ vzpomínal Lockyer na druhý kolaps.

Teď už je fit a jako divák chodí na zápasy svého Lutonu, který hraje o záchranu. Kdyby bylo všechno při starém, 29letý Lockyer by si na rukávu rovnal kapitánskou pásku. Jenže všechno není při starém, velšský obránce místo do tréninkového centra jezdí po ordinacích. „Návrat k fotbalu? Kdyby to šlo, rád bych to udělal,“ přiznal. „Mám před sebou ještě spoustu dalších vyšetření a detailů, které musí vyjít, ale úplně bych to neodepisoval. Rozhodnou lékaři, proti jejich doporučení nepůjdu.“

Ano, i po srdeční zástavě se dá profesionálně hrát fotbal. Vyprávět o tom můžou dánský záložník Christian Eriksen z Manchesteru United či nizozemský stoper Daley Blind, eso španělského zázraku z Girony. Oba mají stejně jako Lockyer pod kůží kardioverter-defibrilátor, což je chytrá krabička, která v případě potřeby dokáže pomocí elektrického výboje upravit srdeční rytmus. „Možnost rozbití přístroje nebo poranění od něj je velmi malá, přesto k němu může dojít. To zařízení není stavěné pro vrcholový sport, ale pro běžnou populaci. Eriksen, Blind a další to vědí: hrají na vlastní triko a vědomě akceptují určitou míru rizika,“ popisuje doktor Šindelář.

„Navíc v momentě, kdy hráči mají třeba ke konci zápasu nízkou hladinu důležitých iontů, ani defibrilátor nemusí fungovat s úplně stoprocentní jistotou. A ve chvíli, kdy dostáváte výboj, jste v ohrožení života. Nepředstavujte si to tak, že fotbalista přijme dva malé výboje a může hrát dál. Jsou to dramatické situace a nebývá to hezký pohled,“ líčí Šindelář.

„Mám za sebou pár těžkých měsíců, ale teď už je mi dobře,“ ujišťoval Lockyer. S přítelkyní se těší na první dítě a s lékaři řeší, co dál. Čeká ho kolotoč nejrůznějších testů, což zažil už po prvním kolapsu. Tenkrát si znovu zahrál po necelých dvou měsících, teď už je jeho pauza delší. A kdo ví, jestli ho lékaři vůbec pustí zpátky na hřiště.

„Konkrétní informace o zdravotním stavu se nesmějí dostat na veřejnost, takže typ poškození srdce je zastřený tajemstvím a nějakou mírou spekulací. Nicméně už ty dva kolapsy jsou výrazně rizikové,“ zdůrazňuje Šindelář. „Troufám si tvrdit, že to určitě nebude na návrat v dohledné době. A do budoucna s velkým rizikem.“