Článek
Cavani naskočil do utkání coby střídající hráč až po přestávce za stavu 0:2. V 74. minutě svým prvním gólem v zápase srovnal na 2:2 a v nastavení pak svojí druhou trefou v utkání dokonal obrat.
Na stránky sportovního zpravodajství se ale následně dostal nejen kvůli svému famóznímu počínání na hřišti, ale i kvůli nešťastné dohře na internetu.
O co šlo? Jeden z fanoušků napsal na Cavaniho instagramový účet ve španělštině „Asi te queiro, Matador" (Miluji tě, Matadore). Na což Cavani odpověděl „Gracias, negrito". A v tom je právě problém. V překladu to znamená zhruba „Děkuji, černoušku".
A právě termín „negrito" je v Anglii interpretován jako silně rasistický a urážlivý. Fotbalový svaz FA už sdělil, že o záležitostí ví, a bude se jí zabývat.
Cavani post tři hodiny po jeho zveřejnění smazal s tím, že slovo „negrito" má v Jižní Americe zcela jiný význam, jeho použití je údajně výrazem lásky a náklonnosti.
V této souvislosti se fanouškům samozřejmě vybaví podobná kauza Cavaniho krajana Luise Suáreze, který ještě během angažmá v Liverpoolu podobným způsobem označil obránce Manchesteru United Patrice Evru, za což vyfasoval pokutu 40 tisíc liber a osmizápasový trest.
Suárez se později ve své knize hájil tím, že si nebyl vědom kulturního rozdílu proti španělsky mluvícímu světu. „Negro můžete říct komukoliv s tmavými vlasy stejně tak jako s tmavou kůží a já tohle slovo celý život běžně používám. I moje žena mi často říká ´Negro´ nebo (zdrobnělejší variantou) ´Negrito´. I moje babička tak říkala dědečkovi a někdy i mě," vysvětloval Suárez.
Nicméně FA vydala před sezonou jasná pravidla týkající se rasismu a diskriminace, podle nichž jakékoliv rasistické a diskriminační komentáře na sociálních sítích povedou minimálně k třízápasovým trestům. Pokud se takové jednání vyskytne přímo na hřišti, viník vyfasuje trest na šest až dvanáct zápasů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu