Článek
Do osmifinále MOL Cupu se probojovalo dvanáct zástupců nejvyšší české soutěže, dříve už vypadli fotbalisté Liberce, Českých Budějovic, Karviné a Slovácka. Naopak svou pouť ještě nezakončilo druholigové Táborsko a Zlín a dva celky z MSFL – Hlučín a Kroměříž.
Favorité na celkový triumf jsou ale logicky jinde. Ve hře stále zůstávají aktuálně nejlepší české mančafty Slavia, Sparta, Plzeň nebo Baník Ostrava. A motivace ovládnout aktuální ročník poháru je pro většinu z nich nemalá.
Vítěz totiž získá nejen pohár nebo prestiž, ale zároveň se kvalifikuje rovnou do čtvrtého předkola Evropské ligy pro sezonu 2025/26. Co to znamená? I v případě neúspěchu má jistou účast v hlavní fázi Konferenční ligy a odměnu v přepočtu kolem 80 milionů korun.
„Samozřejmě musíme reagovat na průběh sezony. Momentálně jsme na třetím místě a těžko se můžeme bavit o titulu, když máme takovou ztrátu. Navíc je před námi ještě Plzeň. Určitě velkým cílem bude MOL Cup,“ hlásil před startem jara například sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.
Připomeňme, že triumf v lize, za kterým jasně míří Slavia, znamená díky zlepšenému českému koeficientu jistotu hlavní fáze Ligy mistrů. Druhý tým ligy pak dle aktuálních podmínek zamíří do 2. předkola nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů. Aby si tedy zahrál na podzim poháry, musí zvládnout alespoň jedno ze tří dvojutkání. Jinak má smůlu.
„Čtvrtý nejlépe umístěný tým ligy, případně pátý (za předpokladu, že vítěz MOL Cupu skončí v konečné tabulce na jednom z prvních čtyř míst) má účast v 2. předkole Konferenční ligy,“ stojí na oficiálních stránkách nejvyšší české soutěže. Je zbytečné teď předjímat, jaké bude konečné ligové pořadí, minimálně o druhé místo se aktuálně perou Sparta s Plzní a kousek za nimi je Baník. Případné úspěšné tažení MOL Cupem však může priority, s ohledem na výše zmíněné, razantně pozměnit.
Jako první se tedy do osmifinále pustí Sparta, která v úterý večer hostí v malém pražském derby Duklu. Je jasným favoritem, fanoušci a experti tak hlavně řeší, koho trenér Lars Friis postaví. Nejvíce se skloňuje jméno 20letého stopera Adama Ševínského.
Sparta si ho v zimě stáhla z hostování v Liberci, dostal příležitost a obstál v Lize mistrů na půdě Leverkusenu, v prvních čtyřech jarních ligových kolech si ale nepřipsal ani minutu. „Ševa pracuje tvrdě, skvěle. Odehrál dobrý zápas v Leverkusenu, má před sebou dobrou budoucnost. Je to dobrý kluk s velkým sparťanským srdcem. Lepší se každým týdnem,“ říkal o víkendu Friis.
Teď by se mohl, nebo měl, Ševínský poprvé ukázat i na Letné právě proti Dukle, a to ve středu stoperské trojice místo kapitána Filipa Panáka.
Velkým tématem je i srbský křídelník a nejlepší hráč minulé sezony Veljko Birmančevič. Ten byl v základní sestavě proti Interu i Leverkusenu, na Slovácku šel jako střídající. Následně dva duely vynechal kvůli nemoci a proti Budějovicím naskočil až v závěru. Trenéři ho v novém rozestavení zkoušejí i na pozici wingbeka.
„Musí si najít cestu zpátky do základu, nikdo nemá místo jisté. Ani ten, kdo zářil v minulých měsících. To platí pro všechny. Musí odvádět maximum v útoku nebo na wingbeku. Ale po nemoci ještě není stoprocentně připravený, aby odehrál celých devadesát minut,“ pravil Friis.
Koho tedy dánský kouč společně se svým realizačním týmem postaví? „Tohle není už o rotaci. Skládáme do každého zápasu nejsilnější tým, který nás dovede ke třem bodům. Musíme být teď zároveň chytří, protože nás čekají tři zápasy v jednom týdnu,“ avizoval a zmínil i sobotní těžké a důležité střetnutí v Olomouci.
Každopádně Sparta bude v jakékoliv sestavě proti Dukla favoritem. Totéž platí pro Slavii, která nastoupí ve středu večer doma proti Táborsku. Plzeň pak ve čtvrtek čeká rovněž na domácí půdě druholigový Zlín a ve stejný den je ještě v plánu klání mezi Mladou Boleslaví a Bohemians. Zbytek duelů se hraje v první polovině března.