Hlavní obsah

Při finále poháru byla spousta věcí dobře, říká Fousek. Model pořadatelství zůstane stejný

Fotbalová asociace ČR získala 300 tisíc korun na pokutách od Plzně a Sparty za otřesné chování fanoušků obou táborů, kteří po triumfu Letenských ve finále MOL Cupu vběhli v Plzni na hřiště a musela je pacifikovat policie. Asociace rozhodla, že peníze využije ve prospěch mládežnického fotbalu. Příští finále bude pod větším bezpečnostním dohledem, ale FAČR zůstává u modelu, že se bude hrát na půdě hůře postaveného finalisty.

Fanouškovské nepokoje po finále MOL CupuVideo: Sport.cz

Článek

Změna, že by se před startem poháru určilo místo finále, se zvažovala. „Každá varianta má své výhody a nevýhody. Nakonec zůstává pořadatelství pro hůře postavený tým podle koeficientu. Zároveň se ale musí hrát na stadionu, který splňuje podmínky čtvrté kategorie. Pokud by jím daný klub nedisponoval, může FAČR zasáhnout,“ sdělil předseda fotbalové asociace Petr Fousek po jednání výkonného výboru.

Na něm se nedávné scény z Plzně řešily. Nejprve vběhli na trávník fandové Plzně a pronikli až před sektor příznivců Sparty. Ti pak naklusali na hrací plochu taky. Až pak zasahovala policie. Ostudné záběry rvaček obletěly celou Evropu.

Utkání se navíc odehrálo v atmosféře, kdy čtyři dny předtím získala Sparta titul v Mladé Boleslavi. Středočeský klub nechtěl, aby fanoušci čerstvých šampionů vběhli na trávník, a pozval si hned na pomoc policii. Těžkooděnci pak fandy, již se chtěli prodrat za hráči na hřiště, nekompromisně zadržovali. Používali i pepřový sprej.

Naopak při finále zůstávali policisté dlouho v ústraní, pořadatelská služba za dané konstelace mohla jen obtížně čelit návalu lidí z tribun. „Z pohledu organizačního výboru a bezpečnostního manažera bylo uděláno při finále hodně. Výkonný výbor dostal všechny detailní zprávy včetně komunikace s oběma kluby, policií. Bylo to vyčerpávající. Zaváhání pořadatelské služby se FAČR nezříká, je pořadatelem. Ale spousta věcí byla udělána dobře, konečná podoba to pak zkreslí,“ zmínil Fousek.

Mohly se při zajištění finále projevit následky čtyři dny starého zásahu policie, který byl hojně rozebírán? „Hodnocení zásahů policie v Mladé Boleslavi a Plzni bych nechal na kompetentních lidech,“ odvětil Fousek.

Disciplinární komise LFA potrestala Plzeň pokutou 200 tisíc korun a Spartu 100 tisíc korun. „Pokud bychom řešili podobný případ v rámci standardního ligového utkání a kterýkoliv z klubů by zastával pozici pořadatele, byly by udělené tresty mnohem vyšší. V případě finále MOL Cupu je však potřeba brát na zřetel, že ani jeden z klubů pořadatelem nebyl,“ vysvětloval po vynesení verdiktu šéf disciplinárky Richard Baček.

„Naopak je nutné zdůraznit, že pořadatelem byla FAČR, tedy subjekt, který sice nese primární odpovědnost za průběh utkání, ale který není možné dle disciplinárního řádu FAČR potrestat,“ dodal Baček.

FAČR pošle peníze mládežníkům a bude dál pracovat na zlepšení bezpečnosti při MOL Cupu i dalších zápasech. „Před časem jsme absolvovali schůzku s ministrem vnitra Rakušanem při debatě o sektorech hostí. Máme domluvu, že předložíme novelizace našich předpisů. Bude se o tom dál diskutovat,“ uzavřel Fousek.