Článek
Blažek navrhuje, aby hrál na domácím stadionu vždy klub z nižší soutěže. V probíhajícím ročníku MOL Cupu nastoupily v osmifinále druholigové Táborsko na půdě Slavie, druholigový Zlín v Plzni a třetiligová Kroměříž na Sigmě Olomouc.
„Ve vyšších kolech už dnes kluby z nižších soutěží často hrají venku – a přitom právě domácí zápas je pro ně často největší událostí v historii. Plný stadion, atmosféra, šance na překvapení. To je přece smysl poháru – dát malým šanci porazit velké na vlastním hřišti. A proto by v každém kole měl mít výhodu domácího prostředí klub z nižší soutěže. Automaticky. Bez výjimek,“ předestřel Blažek.
Nelíbí se mu ani způsob, jakým se rozhoduje o pořadateli finále. Momentálně platí, že ho hostí klub, který je hůře postaven v žebříčku výsledků za posledních pět ročníku českého poháru.
„A co to znamená v praxi? Často, že tým s horšími výsledky hraje doma, tým s lepšími venku. Tedy úspěch je ‚odměněn‘ nevýhodou. To opravdu nedává smysl,“ podotkl kandidát na šéfa FAČR a bývalý politik.
Chce pravidlo změnit, zvýhodnil by tým s lepšími výsledky, byť nespecifikoval, za co by se počítaly. Neutrální půdu by viděl jako variantu možná někdy v budoucnu. „Pokud budeme mít kapacitně i organizačně odpovídající stadion, který by takové finále zvládl a byl přijatelný pro všechny strany. Ale do té doby by se finále mělo hrát férově – u týmu s lepší bilancí, ne podle tabulek, které nikdo nezná a fanoušci jim nerozumí,“ řekl Blažek.
Zkritizoval i to, že se na finále stadion rozdělí na dvě poloviny. Každá je pro fanoušky jednoho z účastníků. „Na papíře to zní dobře – v realitě to často znamená prázdné sektory, logistický chaos a hádky, kdo dostal víc vstupenek. V Česku na to často prostě nejsme připraveni – a místo radosti z finále to přináší frustraci,“ poznamenal Blažek bez dalších podrobností.