Článek
Soudní senát vedený Lenkou Cihlářovou má i nadále za to, že Pelta s Kratochvílovou nezákonně ovlivňovali výběr žádostí klubů, spolků a obcí o sportovní dotace, když upřednostňovali předem vybrané a preferované, kterým měl resort poslat peníze.
O tom, která žádost má uspět, se spolu tehdejší milenci opakovaně bavili v roce 2017 v bytě na Senovážném náměstí v centru Prahy, který měla Kratochvílová v pronájmu od fotbalové asociace ČR (FAČR) vedené v té době Peltou. Kvůli zátahu policie ale ministerstvo nestačilo žádosti sportovním organizacím proplatit.
Oproti předchozím dvěma zrušeným rozsudkům z listopadu 2021 a loňského dubna jim ale soud v úterý snížil původně uložené tresty každému o půl roku. Vyhověl pak návrhu státního zástupce Ondřeje Trčky a nařídil Peltovi zaplatit pět milionů a Kratochvílové dva miliony korun.
Podle úterního verdiktu se dvojice dopustila pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta prý Kratochvílovou navedl. Za tyto trestné činy jim dle trestního zákoníku hrozí pět až 12 let vězení.
O případu, který se táhne sedm let, bude nyní znovu rozhodovat nadřízený Vrchní soud v Praze, který přitom v minulosti pokaždé odsuzující rozsudky nad Peltou s Kratochvílovou zrušil a kauzu vrátil na stůl Cihlářové a jejímu senátu.
V kauze původně figurovali kvůli domnělým manipulacím s dotacemi i další obžalovaní - předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, generální sekretář ČUS Jan Boháč, bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a také samotná ČUS i Fotbalová asociace ČR (FAČR). Všechny však pražský vrchní soud letos v červnu pravomocně obžaloby zprostil.