SESTŘIH: Pardubice slaví první domácí výhru. V derby vyzrály na oslabený Hradec

Fotbalisté Pardubic porazili doma v šestém ligovém kole Hradec Králové 2:1. Vše podstatné se ve východočeském derby odehrálo až po změně stran. Domácí poslal do vedení ihned po přestávce Vojtěch Patrák, v 53. minutě navíc hostující stoper Tomáš Petrášek dostal červenou kartu. „Votroci“ i přes oslabení zásluhou Filipa Čiháka rychle vyrovnali, v 80. minutě však rozhodl o triumfu domácích kapitán Kamil Vacek.

Sestřih zápasu Pardubice - Hradec KrálovéVideo: LFA

Pardubice zvítězily teprve podruhé v ligové sezoně a po dvou porážkách. S „Votroky“ doma v nejvyšší soutěži neprohrály ani ve čtvrtém utkání a figurují na 12. místě neúplné tabulky. Hradec od začátku ročníku střídá domácí vítězství s venkovní porážkou a je šestý.

Poprvé v ligové sezoně dostal v brance Pardubic místo Budinského přednost Stejskal, debut za východočeský tým si odbyl obránce Šehič. Od úvodního výkopu se hrál svižný a důrazný fotbal, první výraznější šance se ale zrodila až ve 20. minutě. Vlkanovův centr našel Čiháka, jehož hlavičku pardubický gólman pokryl.

Domácí ohrozili Zadražila poprvé až v 36. minutě, Simonovu ostrou ránu z úhlu k tyči však královéhradecký brankář zastavil. Na opačné straně vypálil zpoza šestnáctky Vlkanova, jenže pouze do Stejskalovy náruče.

Zleva domácí Jonathan Brian z Pardubic a Adam Vlkanova z Hradce Králové

Pardubice začaly druhý poločas výborně a po povedené kombinační akci šly po jeho necelých dvou minutách do vedení. Leipold utekl Horákovi, přihrál do vápna na nabíhajícího Patráka a ten nekompromisně pod břevno otevřel skóre. V ročníku nejvyšší soutěže dal druhý gól, Pardubice se navíc ve třetím domácím utkání v ligové sezoně dočkaly první trefy.

V 51. minutě bývalý reprezentant Petrášek nedovoleně zastavil Solila a sudí Černý ho po druhé žluté kartě vyloučil, navíc nařídil penaltu pro domácí. Po zásahu videozhodčího se ale místo pokutového kopu zahrával přímý kop, jelikož k faulu došlo před vápnem. Černý zároveň zrušil Petráškovi druhou žlutou a rovnou mu udělil červenou kartu. Hradec dohrával o deseti už potřetí v sezoně. Bosňan Šehič z následného přímého kopu přestřelil.

Zleva hostující Adam Zadražil a Jonathan Brian

Hosté navzdory oslabení v 56. minutě srovnali, když se do Vlkanovova centru úspěšně opřel hlavou Čihák. Rovněž královéhradecký stoper a bývalý hráč Pardubic se trefil podruhé v ligové sezoně. „Votroci“ zase dali první venkovní gól v ročníku.

Domácí poté východočeského rivala zmáčkli, Zlatohlávek však na Šehičův centr před branku těsně nedosáhl a Leipold zblízka přestřelil. Svěřenci trenéra Saňáka se kýžené druhé branky dočkali v 80. minutě. Noslinovu přihrávku před branku neodvrátil kapitán Kodeš a Vacek z bezprostřední blízkosti vystřelil domácím plný bodový zisk. V lize skóroval poprvé od loňského března.

V nastavení mohl přidat pojistku střídající Krobot, jenže Zadražil ho vychytal. Pardubice na třetí pokus premiérově v ročníku nejvyšší soutěže před vlastními fanoušky zvítězily po úvodních dvou porážkách 0:1. Hradec prohrál o gól i třetí venkovní duel v ligové sezoně.

6. kolo první fotbalové ligy
FK Pardubice - FC Hradec Králové 2:1 (0:0)
Branky: 47. Patrák, 80. Vacek - 56. Čihák. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Machálek (video). ŽK: Šehič, Simon, Krobot, Vacek, Stejskal - Petrášek, Čihák, Klíma, Mihálik, Rolko (asistent trenéra). ČK: 52. Petrášek. Diváci: 4276.
Pardubice: Stejskal - Surzyn, Noslin, Jindra (77. Šimek), Šehič (88. Mareš) - Vacek, Solil - Leipold (88. Zifčák), Simon, Patrák (77. Míšek) - Zlatohlávek (71. Krobot). Trenér: Saňák.
Hradec: Zadražil - Čihák, Petrášek, Spáčil - Klíma, Kodeš (90. Kaštánek), Dancák (82. Náprstek), Horák (85. Krejčí) - Juliš (82. Šašinka), Vlkanova - Mihálik. Trenér: Horejš.