Článek
Před několika dny byla dvaadvacetiletá Mahsa Amini zatčena íránskou mravnostní policií poté, co údajně špatně nosila pokrývku hlavy (hidžáb). Mladá žena ve vazbě zkolabovala, načež byla o tři dny později prohlášena za mrtvou. Podle policie zemřela kvůli náhlým srdečním problémům, rodina se s takovým vysvětlením neztotožňuje. Některé zdroje hovoří o tom, že Amini měla být po vzetí do dodávky zbita policejními příslušníky.
Smrt mladé ženy rozpoutala v Íránu hotové peklo. Incident vyvolal rozsáhlé protesty i mezinárodní kritiku, tisíce lidí šlo protestovat do ulic, kde dávaly najevo vládní nespokojenost. Demonstrace jsou dokonce považovány za největší protivládní protesty od roku 2009. Hněv lidí a sílící protesty se rozšířily už do 80 měst.
Sardar Azmoun, who plays for @bayer04_en & is now in Austria with Iran's national team for a friendly match against Senegal, says he couldn't remain silent despite the team's rules.
"I don't care if I'm sacked. Shame on you for killing people so easily. Viva Iranian women." pic.twitter.com/z3c0Et699g
— Iran International English (@IranIntl_En) September 25, 2022
Podporu íránským ženám nyní vyjádřil i reprezentační útočník Sardar Azmoun, který veřejně vystoupil na sociálních sítích. „Je mi jedno, jestli budu vyhozen z reprezentace, ale to je jen malá daň i za ten nejmenší pramínek ženských vlasů. Styďte se za zbabělé zabíjení lidí, ať žijí íránské ženy," vyjádřil se hráč německého Bayeru Leverkusen. Fotbalista byl posléze donucen svůj příspěvek smazat a prázdnotou zeje celý jeho instagramový účet.
Azmoun si podporou íránských žen pořádně zavařil v reprezentaci, která se v současné době připravuje na nadcházející mistrovství světa. Írán má v úterý sehrát generálku se Senegalem, start sedmadvacetiletého útočníka podle posledních informací není pravděpodobný, dokonce se spekuluje o úplném reprezentačním konci.