Článek
Duel v Malabu byl přerušen osm minut před koncem, když hostující příznivci utekli z tribuny na atletickou dráhu, protože fanoušci Rovníkové Guineje na ně házeli plastové lahve a další předměty. Chuligány musela uklidnit policie za použití slzného plynu a vrtulníku, který přelétával těsně nad tribunami.
Duel se nakonec dohrál až poté, co bezpečnostní služba odvedla ghanské příznivce do útrob stadiónu. Incident, při němž bylo zraněno 36 lidí včetně jednoho činitele konfederace, konečný výsledek neovlivnil a Ghana po výhře 3:0 prošla do nedělního finále, kde se utká s Pobřežím slonoviny.
"Co se stalo, nás samozřejmě mrzí. Nikdo nečekal, že by se něco takového mohlo stát. Pro zápas o třetí místo a finále zpřísníme bezpečnostní opatření, aby se to neopakovalo," prohlásil mluvčí CAF Junior Binyam, všechny ale nepřesvědčil. "Když tohle házejí na hráče, ať si nechají třetí místo. Fotbal miluju, ale vlastní život mám radši," uvedl konžský obránce Gabriel Zakuani v narážce na fotografie kamenů, velkých střepů a dalších předmětů, které chuligáni házeli.
Na mistrovství šlo už o druhou kontroverzi kolem guinejské reprezentace. Výběr trenéra Estebana Beckera totiž ze čtvrtfinále s Tuniskem prošel i díky diskutabilnímu pokutovému kopu, za jehož nařízení v nastavení zápasu s Tuniskem byl rozhodčí Rajindraparsad Seechurn potrestán půlročním zákazem činnosti.
Sudího navíc musela před rozlícenými hráči Tuniska chránit policie, stejně jako o přestávce semifinále museli hráče Ghany před sprškou odpadků zaštítit těžkooděnci. "Z toho, co fanoušci předvedli, jsem velmi zklamaný," citovala agentura Reuters trenéra Rovníkové Guineje Estebana Beckera. "Něco takového jsem nezažil a za chování fanoušků se omlouvám," přidal útočník Emilio Nsue.
Trenér Ghany Avram Grant po utkání přiznal, že se obával o bezpečí hráčů. "Na tomhle turnaji jsem poprvé a vůbec jsem netušil, co se děje," prohlásil izraelský kouč. "Lhal bych, kdybych říkal, že jsem neměl strach. Bezpečí hráčů je pro mě nejdůležitější," prohlásil.