Článek
Bezgólová remíza vyhovovala oběma týmům, neboť zaručovala postup ze skupiny do play-off jak domácí Angole, tak i Alžírsku. Tomu i přesto, že skončilo skupinu s pasivním skóre 1:3. Nutno dodat, že na úkor Mali, jemuž výhra nad Malawi v současně hraném střetnutí a tudíž aktivní skóre 7:6 nebylo nic platné, neboť o postupujících rozhoduje na Africkém poháru při rovnosti bodů vzájemný zápas. A ten Alžírsko vyhrálo nad Mali 1:0.
Podle toho také utkání Angola - Alžírsko vypadlo. Hlavně ve druhém poločase se hráči obou týmů báli překročit půlící čáru, natož pak vystřelit směrem k soupeřově bráně.
„Fraška, která neměla se sportovním zápolením vůbec nic společného. Oba celky odmítaly hrát, jejich počínání bylo v rozporu se sportovní etikou a fair play,“ rozčiloval se sekretář fotbalového svazu Mali Boubacar Thaim a ve stejném duchu sepsal protest adresovaný organizačnímu výboru, FIFA i Africké fotbalové konfederaci.
Slyšení se mu však nedostalo, natož aby se dočkal sankcí, které požadoval. A to přesto, že trenér Alžírka Rabah Saadane přiznal, že ani jedno mužstvo nemělo skutečně zájem hrát, natož vyhrát. „Zápas probíhal podle pravidel, ale když se dvacet minut před koncem vše vyvíjelo v náš prospěch, skutečně jsem hráčům přikázal, aby se aktivity zdrželi a hráli na remízu. Chápu rozčarování Mali, ale takový je reglement Afrického poháru. Mně se také nelíbí a je třeba ho změnit. Tentokrát promluvil v náš prospěch,“ rozpovídal se alžírský kouč, jenž ještě čtyřiadvacet hodin předtím pěl na zápas slova chvály a mluvil o svých hráčích jako o hrdinech.
„Nemyslím, že by se v podobné situaci zachovala jiná mužstva jinak, že by se hnala vpřed a riskovala, že dostanou gól. Uznávám, v našem zápase se fotbal moc nehrál, protože všichni se báli jít do rizika, ale je to až tak nepochopitelné?“ nechal se slyšet angolský legionář hrající v Leeds United Rui Marques.