Hlavní obsah

Supertalent Gascoigne utopil kariéru v chlastu, rvačkách i drogách

Bláznivý Gazza. Takovou přezdívku dostal fotbalista, který přitom měl talentu jako málokdo. Výtržník Paul Gascoigne ho však utopil v chlastu, rvačkách i drogách. Počtem skandálů anglický hráč trumfnul i svého předchůdce George Besta.

Foto: sporting-heroes.net

Paul Gascoigne.

Článek

Ještě než vstoupil do profesionálního fotbalu, všichni kolem něj věděli, že tenhle malý a nafoukaný spratek to dotáhne daleko. Anglický fotbalista Paul Gascoigne byl obdařen mimořádným talentem.

Když v roce 1990 dovedl reprezentaci do semifinále mistrovství světa, ležel mu Albion u nohou. Svou herní genialitu předváděl i během angažmá v Itálii a ve Skotsku. Postupem času se však ze zářící hvězdy stal padouch, který nakonec dopadl až na samotné dno…

Profil Paula Gascoigna
JménoPaul John Gascoigne, 27.5.1967
Datum a místo narození27.5.1967, Gateshead, Anglie
Pozicezáložník
Týmy (roky)Newcastle (1984-88), Tottenham (1988-92),Lazio (1992-95), Rangers (1995-98), Middlesbrough (1998-2000),Everton (2000-02), Burley (2002),Gansu Tianma (2003), Boston (2004)
Zápasy (góly)468 zápasů, 110 gólů
Reprezentace57 zápasů, 10 gólů
Úspěchy a ocenění
Týmové úspěchyFA Cup (1991), Skotská liga (1996 a 1997), Skotský pohár (1996), Skotský ligový pohár (1997)
Individuální úspěchyAnglický mladý hráč roku (1988), Tým turnaje MS 1990, BBC sportovec roku (1990), BBC gól roku (1991), Skotský hráč roku (1996), Tým turnaje ME 1996, Člen síně slávy anglického fotbalu (2002), Člen síně slávy Rangers (2006)

Mlátil manželku, chlastal do němoty a šňupal kokain

V roce 1996 od něj odešla manželka Shel. Když vystřízlivěl, hořce litoval. Ale už bylo pozdě. „Při večeři jsme se zase pohádali, takže jsem si ze šampaňského a whisky namixoval pár drinků. Celá jídelna se dobře bavila. Shel se radši zvedla a šla pryč. Já se za ní rozběhl a začal ji bít. Udeřil jsem ji do hlavy a shodil na zem. Zlomila si přitom prst a křičela bolestí…“ vylíčil Gascoigne ve svojí mimořádně otevřené autobiografii.

Pokud jde o alkohol, ctil jediné pravidlo. Nikdy nepít před tréninkem. Zato po šesté večer, s výjimkou dvou dnů před zápasem, chlastal do němoty. Pět dnů v týdnu byl namol! „Většinou jsem vyzunkl dvě lahve vína, jedno jestli bílého nebo červeného. A ještě jsem si pomohl prášky na spaní. Pak jsem s kamarády vyváděl. Abych ulevil svědomí, zkusil jsem taky šňupat kokain.“

Promrhané peníze a konec kariéry

O svých příjmech nikdy neměl přehled. Někdy ho přepadnou myšlenky, kde jsou všechny jeho peníze. „Ani nevím, kolik jsem fotbalem vydělal. Asi 20 miliónů liber. Dnes vím jen to, že nejsem milionářem. Míval jsem v garáži devět harleyek. Zůstaly mi jen dvě, přitom nevím, kde jsou. Nemám už ani auto. A vlastně žádný domov.“

V nejvyšší anglické soutěži se Gascoigne naposledy objevil v dresu Evertonu, kde také 3. listopadu 2001 vstřelil svůj poslední gól na domácí půdě. V roce 2003 se Gascoigne stal hrajícím trenérem čínského Gansu Tianma, zde však odehrál jen čtyři zápasy a kvůli léčby závislosti na alkoholu a depresím se odstěhoval do USA.

V roce 2005 začal trénovat Kettering Town, tým hrající šestou nejvyšší anglickou soutěž. Ne dlouho, také na lavičku chodil koučovat nalitý… „Za to, jak dnes žiju, si můžu sám. Jsem velké egoistické prase. Velmi často jsem si přál, abych byl radši mrtvý. Nikdy jsem ale nenašel dost odvahy, abych spáchal sebevraždu…“ Jako trenér Ketteringu vydržel celých 39 dní.

Anglický Maradona

Paul Gascoigne hrál na pozici ofenzivního záložníka, kde vynikal svou brilantní technikou, ale i tvrdou prací. Skvěle nahrával, střílel i hlavičkoval. „Nejvíce technicky obdarovaný hráč, se kterým jsem kdy hrál,“ okomentoval Gascoignovy kvality Gary Lineker.

Současný trenér anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate také chválou na adresu bývalého reprezentanta nešetřil: „Je řada velmi dobrých hráčů, pak tady jsou ale tací, kteří jsou prostě nejlepší. Paul Gascoigne, Paul Scholes a Wayne Rooney prostě mají něco navíc. A tady jsou hvězdy jako Gerrard, Lampard nebo Beckham.“

Gascoignova hvězda byla nejvýše na MS 1990 v Itálii, kde Anglie došla až do semifinále. Tehdejší hráč Tottenhamu byl tahounem reprezentace a dokonce byl zvolen i do nejlepšího týmu turnaje.

Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články