Článek
Toho si přivedl Fousek jako svou pravou ruku. Jako odborníka, s nímž spolupracoval už při českém pořadatelství evropského šampionátu jednadvacítek v roce 2015, kdy byl Valtr místopředsedou organizačního výboru, v jehož čele stál Fousek.
„Generální sekretář je pro předsedu naprosto klíčovou osobou. Vím, o čem mluvím, protože jsem funkci sám sedm let zastával. Každý musí respektovat jeho maximální profesní odbornost, přitom je na předsedovi, aby si takového člověka vybral. Tak je tomu ostatně všude ve světě, protože předseda, výkonný výbor a generální sekretář jsou tři hlavní hybatelé, kteří by měli nejlíp vědět, co konkrétní svaz potřebuje," avizoval ještě před zvolením Petr Fousek v rozhovoru pro Sport.cz „Dva na jednoho" první změnu, kterou by po příchodu na Strahov udělal.
A skutečně ji provedl... Jan Pauly mladší odešel s tučným odstupným, které mu garantovala smlouva podepsaná Fouskovým předchůdcem Martinem Malíkem, na jeho místo nastoupil Valtr.
„Přejímal vedení asociace v nelehké době a potýkal se s řadou komplikovaných situací," praví se v prohlášení F-evoluce, která bude na úterním jednání výkonného výboru požadovat Valtrovo odvolání.
„Současnou situaci nicméně vnímáme tak, že pro aktuální nezbytnou stabilizaci a další rozvoj asociace v souladu s programovými prioritami, které slibovaly všechny strany zastoupené ve výkonném výboru, je nutné se nyní posunout dále, a to včetně změny na pozici generálního sekretáře."
F-evoluce, kterou ve vedení asociace zastupují trenér české futsalové reprezentace Neumann a ředitel prvoligových Teplic Řepka, však přidává další výhrady - netransparentnost procesů v rámci asociace a její neprofesionální řízení.
Chybí dlouhodobě slibovaný akční plán a strategie rozvoje. Na většinu pozic v rámci asociace neproběhla a neprobíhají otevřená výběrová řízení. Posty jsou obsazovány loajálními lidmi bez odborných předpokladů, a to zcela bez vědomí výkonného výboru, který je záměrně obcházen. Podklady na výkonný výbor nejsou dlouhodobě dodávány včas tak, aby měli členové výboru dostatek času na jejich prostudování," shrnuje F-evoluce své výhrady adresované novému vedení českého fotbalu, o němž měla jiné představy.
Za Fouskovo vedení se naopak postavila iniciativa Výzva 2021 vedená bývalým rozhodčím, zanedlouho už osmdesátníkem Ivanem Grégrem. I ta se za vlády Romana Berbra zasazovala o očistu českého fotbalu a nyní deklaruje svou podporu současnému strahovskému vedení.
„Odsuzujeme „jakobínské" a pseudorevoluční snahy některých osob, včetně jistých zástupců F-evoluce, o změny ve struktuře FAČR," uvádí ve svém prohlášení.
Úterní rokování strahovské generality, při němž by měl přijít na pořad i další osud reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého, bude tudíž hodně zajímavé. V kuloárech se spekuluje, že bude hodně záležet na postoji zástupců LFA ve výkonném výboru, tedy Dušana Svobody a Adolfa Šádka, a na postoji představitelů fotbalové Moravy.