Článek
Kámen úrazu a v době neustále bobtnající Berbrovy kauzy i dalšího bolehlavu, který na výkonném výboru dovalila před vládnoucí strahovskou garnituru Kontrolní a revizní komise FAČR, ovšem spočívá v tom, že s onou záslužnou činností mající ochránit zdraví mladých fotbalistů to bylo všelijaké.
A s fakturovanými a promptně proplácenými miliony na účet firmy bývalého fotbalisty Bohemians a Jablonce Jiřího Tymicha tuplem.
Namísto kabin a vnitřních prostor v 90 klubech, jak je zakotveno ve smlouvě parafované předsedou Fotbalové asociace Martin Malíkem a tehdejším místopředsedou Romanem Bebrem, byla dezinfekce provedena jen v 41 klubech.
Víc se údajně nestihlo, byť faktury vystavené Tymichovou firmou na částku 9 890 000 Kč byly společností STES proplaceny okamžitě v plné výši.
„Nebudu se k záležitosti vyjadřovat, oficiální stanovisko k celé záležitosti vydá Fotbalová asociace," reagoval na dotaz sport.cz finanční ředitel STES Libor Kabelka, který společně s předsedou asociace Martinem Malíkem proplácení faktur schvaloval.
Kontrolní a revizní komise FAČR, která další kauzu cloumající fotbalovým Strahovem odhalila, přišla totiž na to, proplacené práce na více než polovině stadionů a hřišť vůbec neproběhly a že i celková cena vysoko přesahuje běžné zvyklosti o podobných dezinfekčních prací.
„Jsem vázán mlčenlivostí," odmítl i Jiří Tymich jakkoli reagovat na dotaz, jak to s prováděnými pracemi ve skutečnosti bylo, kolik kabin a vnitřních prostor jeho firma ve doopravdy dezinfikovala a zda snad nebyla finanční částka za jejich provedení, byť v mnoha případech jen údajné, značně nadhodnocena.
V zájmu objektivity je třeba dodat, že zmiňovaná komise pod vedením Zdeňka Šimka posléze objevila dodatek ke smlouvě, který vypracoval vedoucí legislativního a právního oddělení FAČR Jan Lego. Mimochodem stejný muž, který bezprostředně po zatčení Romana Berbra detektivy Národní centrály proti organizovanému zločinu vystupoval jako jeho právní zástupce.
V dodatku už je jako konečný termín pro provedení dezinfekce stanoven nikoli konec srpna 2020, ale jaro příštího roku.
Po opakovaných apelech Revizní a kontrolní komise začala strahovská generalita jednat, protože v závěrech Šimka a jeho mužů se objevilo i doporučení předat celý případ policii.
S firmou Tymich s.r.o byla tudíž uzavřena dohoda o narovnání, na jejímž základě vrátí asociaci 6 794 656,60 Kč, a navíc uhradí pokutu 2,3 milionu korun.
„Za nejdůležitější považuji závěr revizního orgánu, že věc byla v souvislosti s uzavřením dohody o narovnání v obchodní rovině uspokojivě vyřešena. Fotbalové asociaci tak nevznikla žádná škoda," uvedl předseda FAČR Martin Malík v tiskovém vyjádření avizovaném finančním ředitelem STES Liborem Kabelkou.
„Dílčí závěry citované ve zprávě revizního orgánu vyplývají z hodnocení celého projektu bez dostatečné akcentace zmíněných objektivních okolností a hovořit o ní bez kontextu vede ke zkreslení dílčích závěrů a další štvavé kampani poškozující především celé fotbalové hnutí", je přesvědčený první muž českého fotbalu.
K tomu dodal, že výkonný výbor přijal i další opatření.
„A to nad rámec navržených kontrolním orgánem. Compliance officer (pozn.: Protikorupční program FAČR) na základě projednání celé věci na výkonném výboru podal podnět externímu ombudsmanovi k dalšímu šetření. Na základě jeho výsledků jsem připraven iniciovat další kroky jak v občanskoprávní, tak trestněprávní rovině," nevyloučil, že by se případem milionových faktur, které protekly fotbalovým Strahovem a byly proplaceny za práce, které nebyly provedeny, mohla posléze přece jen zabývat policie nebo státní zastupitelství.
A to bez ohledu na dohodu o narovnání a financím, které se do strahovské fotbalové pokladny vrátily či by se do ní postupně od firmy Jiřího Tymicha vrátit měly.