Článek
„Přirovnal bych to k tomu, když se ze dvou bodů za vítězství přešlo na tři, což vypadalo dramaticky, a nakonec když by se udělalo porovnání tabulky, tak by se v naprosté většině nic zásadního nezměnilo," nachází zajímavé srovnání bývalý fotbalový reprezentant.
Premier League jako jediná z velkých soutěží s trvalým zavedením střídání až pěti hráčů odolávala, v této sezoně se však přidala k ostatním. Angličané totiž původně ustoupili kritickým hlasům, že větší počet střídání zvýhodní nejbohatší kluby.
Americká televize ESPN proto provedla vlastní výzkum. Vyšlo jí, že silnější týmy v předních evropských ligách využívají pěti střídání spíše méně často než ostatní mužstva a když už, tak k nim sahají spíše za rozhodnutého stavu. Evropské velkokluby obvykle nezískávají body navíc po pátém střídání. Výjimkou je pouze Atlétiko pod vedením Diega Simeoneho, který zpravidla sahá do sestavy dříve.
Kdo si sliboval, že inovace přinese více šancí mladým fotbalistům, ten se ve většině případů spletl. Čtvrté a páté střídání využívají pro své talenty ve větší míře jen v Juventusu, Dortmundu a PSG. Francouzská liga je pak jedinou z velkých evropských soutěží, kde s přechodem na pět střídání klesl věk střídajících hráčů zhruba o rok, jinde zůstal stejný, ve Španělsku se dokonce o rok zvýšil.
„Já jsem teda nečekal, že mladší hráči dostanou větší prostor, tahle myšlenka mě vůbec nenapadla. Mladší hráči mají dostávat prostor od začátku a ne že, mají v 87. minutě možnost tam ještě přijít," reaguje Martin Hašek.
Zmíněný výzkum tedy zatím potvrzuje názory, že rozšířené možnosti střídání zatím nemají nijak drastický vliv na výsledky zápasů či podobu fotbalu, jak jsme jej znali dříve.
Více najdete ve videu z pořadu Přímák.