Hlavní obsah

Gibraltarský rozhodčí z listiny FIFA na turnaji v Praze: Fotbal u nás se zlepšuje každou sezónu

Praha

Fotbalový CEE Cup je přehlídkou nejen talentovaných fotbalistů, ale i rozhodčích. Ti do Česka přijeli v rámci projektu REFEX, který zprostředkovává rozhodčím z celého světa účast na zahraničních turnajích. V Praze tak rozhodcují pánové z Německa, Slovenska, Maďarska, Islandu a svého účastníka zde má i Gibraltar. Šestadvacetiletý Andrew Parody je navíc jedním ze tří zástupců své země na listině FIFA, jejímž členem se Gibraltar stal až v roce 2016.

Foto: Sport.cz

Gibraltarský rozhodčí Andrew Parody na stadiónu Evžena Rošického, kde pomáhá řídit zápasy CEE Cupu.

Článek

Do Prahy jste přijel na CEE Cup. Jak hodnotíte úroveň tohoto mládežnického turnaje?

CEE Cup je velice dobrý turnaj pro přípravu týmů v kategorii U19. Fotbalisté se chovají velmi dobře, respektují rozhodčí. Například v zápase Slavie s Besiktasem byla spousta vypjatých momentů mezi hráči, ale vždy respektovali rozhodčí. A přestože Slavia v závěru ztratila zápas, rozhodně u ní nedošlo k tomu, že by odešel respekt k sudím, to se mi tady líbí.

Jaké jsou vaše pocity z účinkování v projektu REFEX?

Účastním se ho už čtyři roky. Působení na turnajích mi pomáhá zlepšovat se jako rozhodčí. To je na Refexu velmi pozitivní, protože má velmi dobrý program rozvoje pro rozhodčí po celém světě. Velmi dobrou zkušeností je rozhodcování zápasů velkých týmů a kvalitního fotbalu na úrovni mládežnické Ligy mistrů. REFEX mohu doporučit každému rozhodčímu, který se chce dále rozvíjet.

Jak dojde k tomu, že rozhodčí z Gibraltaru se dostane na listinu FIFA?

Gibraltar je členem FIFA. Máme rozhodčí a ti se dostanou na seznam.

Ale to se nepovede každému... Nebo máte na Gibraltaru tak málo rozhodčích, že jste se tam dostal úplně automaticky?

Jsem jeden ze tří na seznamu FIFA. Jsem asistent, máme ještě jednoho asistenta a jednoho hlavního. Na Gibraltaru jinak máme hodně rozhodčích, odhadem přes sedmdesát. A vychováváme jich stále víc, což je fajn. Rozhodcování v Gibraltaru jde určitě nahoru.

Co děláte v průběhu sezóny? Působíte v domácí nejvyšší soutěži?

Rozhodcuji gibraltarskou první ligu, v ní se věnuji rozhodcování na dennodenní bázi. A když jsem povolán, jedu na zápasy UEFA.

A co byste o gibraltarské nejvyšší soutěži řekl českým fanouškům, kteří o ní nejspíš nevědí prakticky nic?

Gibraltarská liga má deset týmů, momentálně je to poloprofesionální soutěž a má velmi dobrou úroveň fotbalu. Řekl bych, že fotbal na Gibraltaru se stále rozvíjí od té doby, co jsme se stali členy UEFA a FIFA (2013, respektive 2016, pozn. red.). Zlepšuje se každou sezónu, je stále více náročná, což je důležité pro rozhodčí, aby si udrželi patřičnou kondici.

Nejlepší hráči působí v domácí lize?

Někteří odešli do nižších soutěží ve Španělsku a Anglii.

Doporučil byste nám nějakého gibraltarského hráče, o kterém jednou uslyšíme jako o známém fotbalistovi?

Nedokážu říct...

Fotbal na Gibraltaru
Gibraltar je zámořské území Spojeného království nacházející se na jihu Pyrenejského poloostrova, jeho úřední řečí je tak angličtina. Žije zde zhruba 32 tisíc obyvatel.
Členem UEFA se Gibraltar stal až v roce 2013. První oficiální soutěží, které se mohl zúčastnit, byla kvalifikace na EURO 2016.
Členem FIFA se Gibraltar stal v roce 2016 a mohl se tak zúčastnit kvalifikace na letošní mistrovství světa.
Všechny své dosavadní kvalifikační zápasy Gibraltar prohrál.
Největší úspěchy gibraltarského národního týmu tak pocházejí z přátelských utkání. V roce 2013 vybojoval tamní národní tým ve svém prvním oficiálním klání remízu 0:0 se Slovenskem. Dvě dosavadní vítězství vzešla v duelech s Maltou a Lotyšskem, v obou případech šlo o výsledek 1:0.
Související témata: