Článek
Amnesty International se nezamlouvalo již pořádání nedávného mistrovství světa v Kataru, a to hlavně kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám pro dělníky, kteří se podíleli na stavbě stadionů. „Tisíce dělníků jsou zaseknuty ve známém cyklu zneužívání kvůli mezerám v zákonech," prohlašoval tenkrát Steve Cockburn, vedoucí oddělení pro ekonomickou a sociální spravedlnost. Stejná organizace pak i radila Ronaldovi, aby po přesupu do Saúdské Arábie místo nekritického vychvalování prostředí upozorňoval na tamní problémy.
Kritice se tak nevyhnulo ani exhibiční utkání na které stála ta vůbec nejdražší vstupenka okolo šedesáti milionů korun. „Tenhle zápas je připomenutím, že saúdskoarabské snahy o sportswashing stále jednou naplno," domnívá se Peter Frankental, ředitel Amnesty International pro ekonomické záležitosti.
Cristiano Ronaldo vs PSG pic.twitter.com/yfVASHuI5K
— 🕊️🇳🇴 (@erlingtxt) January 19, 2023
„Extenzivní využívání sportu jakožto nástroje propagandy je v Saúdské Arábii moc dobře známé, ale tím, že se zapojilo i Katařany vlastněné PSG, ukázaly sílu hned dva sportswashingoví giganti," dodal jeden z předních představitelů organizace.
„Vláda Saúdské Arábie popravila denně až 81 lidí po neférových soudních řízeních. Hráči jako Ronaldo nebo Messi mají obrovské jméno a rádi bychom, aby veřejně promluvili o problémech lidských práv v zemích, jako jsou Saúdská Arábie nebo Katar," uzavřel Frankental.