Článek
Když fotbalisté plzeňské Viktorie slavili v letech 2015 a 2016 mistrovský titul, nikdy u toho nechyběl. A to navzdory tomu, že se již od dubna roku 2014 léčil s ALS. Při zatím posledním titulu západočeského klubu v sezoně 2017/2018 již na pódiu pro mistry nebyl. Oslavy svých spoluhráčů i přesto sledoval a radoval se spolu s nimi.
Další informaci o devětatřicetiletém fotbalistovi přinesl až slovenský web cas.sk. Čišovský se kvůli nemoci nemohl zúčastnit srazu bývalých hráčů slovenské jednadvacítky, která bojovala na mistrovství Evropy či olympijských hrách v Sydney v roce 2000. Svým bývalým spoluhráčům a kamarádům tak poslal alespoň dopis.
„Velmi rád vzpomínám na toto období jednadvacítky. Dalo mi to hodně. Nejen po fotbalové, ale i osobnostní stránce. Měl jsem radost z každé nominace a zápasu. Ale nejvíc jsem se těšil na vás všechny, hráče a realizační tým," psal slovenský bojovník.
Jak nemoc, která ničí buňky ovládající pohybovou soustavu a svaly, ovlivňuje Čišovského život, potvrzují i jeho další slova. "I když mi svaly moc dobře nefungují, mám obrovské štěstí. Hlava funguje velmi dobře. Můžu vzpomínat na společně strávené roky. Jsem hrdý a velmi šťastný, že jsem byl a stále jsem váš kamarád," psal rodák z Humenného.
Na pomoc Čišovskému a boje s ALS se konalo již několik charitativních akcí. Podporu svému bývalému spoluhráči a kamarádovi vyjádřili i bývalí hráči slovenské jednadvacítky, kteří mu poslali reprezentační dres s podpisy.
Marián Čišovský se naposledy na hřišti představil 29. března roku 2014, na soupisce českého vicemistra však jeho jméno figuruje dodnes.
Co je amyotrofická laterální skleróza |
---|
Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba[2] či onemocnění motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových (horní) a spinálních (dolní) motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.Zdroj: wikipedia.org |