Článek
V Kroměříži ale budou samozřejmě hájit své státní barvy. Vrcholem chystaného odpoledne bude totiž utkání českých a slovenských kanonýrů.
„V letošním roce si připomínáme 120. výročí narození našeho slavného rodáka Jožky Silného, vůbec prvního fotbalisty, který se prostřílel ke stovce ligových gólů a jenž se stal ve čtyřiatřicátém roce v Itálii s československou reprezentaci vicemistrem světa. Ulici už v našem městě má, v červnu mu odhalíme pamětní desku u brány stadionu, který od toho okamžiku ponese jeho jméno," uvítal Jaroslav Němec, starosta Hanáckých Atén, jak se Kroměříži přezdívá, že dějištěm fotbalové slávy bude právě jeho město.
Lafata si při ní zahraje, ikona československého fotbalu Antonín Panenka mu bude přihrávat a servírovat balony do gólových pozic.
„Paráda, už se na ty míče těším," zasnil se Lafata.
„Teď jde ale o to, jestli zvládnu dva zápasy během jednoho odpoledne," připomněl mu Panenka, že nejprve bude muset ve 14. hodin nastoupit v dresu staré gardy Bohemians proti vrstevníkům Hanácké Slavie Kroměříž a prakticky hned poté k exhibičnímu klání kanonýrů.
A proč na Hanou zavítají právě Klokani? Kroměřížský rodák Jožka Silný svých 136 ligových gólů rozdělil mezi Slavii, Spartou, francouzské Nimes a právě pražské Bohemians, kde v červnu roku 1935 ukončil profesionální kariéru.
„Nějaké síly ale pošetřím, abych ti na pár gólů nahrál," slíbil Panenka Lafatovi, že si spolu v jednom mančaftu zahrají.
Pro ikony z Vršovic a Letné by mělo jít o premiérový start v dresu Klubu kanonýrů.
„Mělo, ale nepůjde, protože já před lety letoucími za kanonýry už jednou hrál. Neoficiálně, protože tehdy v Příbrami jsem členem Klubu kanonýrů ještě nebyl. Pepi Bican byl ale s mými přihrávkami docela spokojený, takže uvidím, co na ně bude říkat David," prozradil Panenka jeden ze svých startů na černo.
V Kroměříži už vyrukuje na trávník jako právoplatný člen Klub ligových kanonýrů, protože mu byly ex post přiznány a připsány góly, které nasázel během angažmá v Rapidu Vídeň.
„Doma mi těch 63 branek dlouho neuznávali, ale já sám jsem si je k 76 gólům počítal a za kanonýra se považoval. Vždyť dát 139 branek, to je na defenzivního záložníka docela slušná porce," připomněl vršovický fotbalový poeta, k jakým excesům za minulého režimu docházelo. Ligové góly v kapitalistické cizině prostě ligovými góly nebyly.
„Proto by takových akcí, jaká se chystá v Kroměříži, mělo být daleko víc. Aby i ti mladí znali trochu fotbalové historie a věděli, co všechno bylo také možné."
Spousta ze 76 členů Klubu ligových kanonýrů jim v Kroměříži slavnou fotbalovou minulost připomene, další velké postavy samozřejmě také. Na červnovou slávu přijedou i poslední žijící účastníci stříbrného světového šampionátu v Chile v roce 1962, zlatí medailisté z mistrovství Evropy 1976 i z olympiády v Moskvě 1980, vicemistři Evropy z Anglie v šestadevadesátém i fotbalisté, kteří vybojovali stříbro na OH 1964v Tokiu, mezi hosty budou i trenéři Karel Brückner, Jaroslav Šilhavý, Petr Uličný.
Prostě fotbalová sláva, jakou český a slovenský fotbal po celá dlouhá přechozí desetiletí nezažil.