Hlavní obsah

Berbr prosazuje proti signatářům kobercový nálet. Malík ho odmítá, brání se i nálepce Berbrovy loutky

Praha

K dalším odchodům ze Strahova dojde, to je bez debat. Otázkou ovšem je, zda signatáře otevřeného dopisu, dožadující se setrvání dnes už exšéfa sportovně-technického oddělení Michala Prokeše ve funkci, smete Berbrem proklamovaný kobercový nálet, nebo zda při úterním rokování strahovské generality bude mít navrch šéf českého fotbalu Martin Malík. Ten preferuje umírněné řešení a dožaduje se v jednání s rebely pragmatičnosti.

Foto: Petr Horník, Právo

Mocný muž v zákulisí – Roman Berbr – odchází ze sídla Fotbalové asociace.

Článek

Na pětadvacet nejbližších Prokešových spolupracovníků, patronů mládežnických akademií a trenérů mládeže z regionálních akademií se podpisem pod otevřený dopis postavilo za svého šéfa.

Někteří po pár dnech prozřeli a svůj podpis vzali zpátky, když se dozvěděli o prapodivných výběrech a výdajích ze služební karty, kterou Prokeš disponoval, jiní váhají, další pak na ukončení zaměstnaneckého poměru ze Strahova trvají. Už i žádost o rozvázání pracovního poměru Malíkovi předložili.

Při úterním sezení bude výkonný výbor FAČR proto řešit, co dál s rebely.

Místopředseda asociace Roman Berbr má jasný názor. Vymezili se proti asociaci, postavili se na stranu člověka, který zneužil služební karty. A nic na tom nemění ani to, že dlužnou částku už vrátil. Vzájemná důvěra je tudíž zlikvidována.

Takže řešením je kobercový nálet.

Umím oponovat a pohádat se

Jeho papírově nadřízený Martin Malík se ovšem staví proti. A nikoli jen proto, aby dokázal, že není loutkou ovládanou Berbrem.

„Naopak, jsem jediný, který dokáže Berbrovi oponovat, a i se s ním pohádat. Třeba teď už spolu pár dnů nemluvíme,“ odmítá nálepku, kterou si během ročního strahovského panování v očích veřejnosti vysloužil.

„Byl to těžký rok. Mnohem těžší, než jsem předpokládal. Po úspěšné valné hromadě a finální shodě kolem úpravy stanov jsem se domníval, že se budeme věnovat už jen čistě fotbalu, ale namísto toho jde stále o fotbalové politikaření,“ posteskl si Malík, na něhož čeká další střet s Berbrem dotýkající se dalšího působení signatářů zmiňovaného dopisu ve strahovských službách.

„Jednoznačně stojím o lidi, kteří chtějí pro fotbal pracovat, o odborníky, kteří práci obětují víc, než by museli nebo než jim přikazuje pracovní smlouva. Měli bychom jich využít a oni by pro fotbal měli dál pracovat,“ preferuje šéf FAČR na rozdíl od svého místopředsedy umírněné řešení i jednání se signatáři.

„Na druhé straně spektra jsou samozřejmě ti, kteří nejsou s aktuální situací ztotožněni. Pokud se rozhodnou s námi dál nespolupracovat, ani my nemáme zájem o spolupráci s nimi.“

Další exodus s otazníkem

Bude zajímavé, jak v úterý dopadne názorový střet Malíka s Berbrem. Další strahovský exodus se totiž bude odvíjet podle toho, jak skončí.

„Asociaci neřídí jediný člověk, není to ani Malík, ani Berbr. Stanovami je dáno, že rozhoduje předseda a jeden z místopředsedů, a měli by najít konsenzus. Pokud k němu nedojde, pak je tady výkonný výbor, jenž řeší zásadní věci,“ připouští Malík, že o tom, jak početný bude odchod dalších lidí ze Strahova, může nakonec rozhodovat hlasování jedenáctičlenné vládnoucí fotbalové generality.

Jak by asi dopadlo, je předem jasné. Nadpoloviční většinu má na své straně Berbr.

Související témata: