Článek
Při křtu mince Panenkovi sekundovali jeho spoluhráči Zdeněk Nehoda a Karol Dobiaš ze zlatého týmu, který triumfoval na evropském fotbalovém šampionátu v Bělehradě v roce 1976.
„Jedinou zlatou medaili, kterou zatím mám, je ta z Bělehradu. Kromě toho mám několik pamětních medailí, vydávaných u příležitosti různých slavnostních utkání," řekl Panenka o svém vztahu k medailím a mincím. Vydávání zlatých mincí s fotbalovými legendami ocenil. „Jakákoliv propagace fotbalu v dnešní době, kdy moc dobré jméno nemá, je důležitá," dodal.
Proslulý dloubák se na minci nedostal
Autor mince, mladý medailér Asamat Baltaev, pocházející z Čuvašské republiky v Rusku, připravil na počátku několik návrhů. „Jeden z nich zachycoval přímo vršovický dloubák, ale mincovna se nakonec rozhodla pro podobu s portrétem Antonína Panenky. Vytvářel jsem ho podle fotografií na internetu," popsal Baltaev.
Za zlaté mince s Panenkou zaplatí zájemci 10 950 korun. Jeho portrét se objeví i na stříbrných mincích, těch se v Jablonci vyrazí pět set v ceně 1450 korun za jednu. Celou sérii legend tvoří fotbalové jedenáctka v ofenzivním rozestavení, složená ze tří generací hráčů, kteří získali cenné kovy na šampionátech v Chile 1962, Jugoslávii 1976 a Anglii 1996.
„Teď jsme v polovině celé série. Začali jsme legendárním Josefem Masopustem a budeme končit druhým držitelem Zlatého míče Pavlem Nedvědem," uvedl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix. Kromě Masopusta už má svou minci také Josef Kadraba, Jan Lála, Ivo Viktor a Karol Dobiaš. „Je nesmírně důležité, aby dnešní děti viděly, že když někdo maká a dře, že to může dotáhnout k úspěchu," dodal Brix.
Panenka je se sérií mincí spjat nejen jako vyobrazený fotbalista. Je také předsedou nadace, která se stará o vysloužilé fotbalisty a které jde část výtěžku z prodeje. Převážně se jedná o reprezentanty, kteří neměli možnost se zajistit na stáří a dnes žijí v mnohdy nevyhovujících poměrech. Mincovna pro ně dosud vybrala 332 tisíc korun.