Nizozemci se cítí okradeni. Rozhodčí hned zmizel do šatny, naštvalo kapitána

V Německu Oranjes získali v roce 1988 svůj jediný titul na Euru a letos na stejném místě snili o druhém. Jenže Nizozemci v semifinále prohráli s Anglií 1:2, přestože skórovali jako první. Albion vyrovnal z pokutového kopu, podle mnohých kontroverzního. Osudový druhý gól pak inkasovali v první minutě nastavení.

Sestřih zápasu Nizozemsko - AnglieVideo: Česká televize

Oranjes vedli od sedmé minuty po nádherné trefě Simonse, ovšem náskok jim vydržel jen chvíli. Ve 14. minutě napřáhl ke střele Harry Kane, v ní se mu snažil šlapákem zabránit Dumfries. „Pro mě penaltový zákrok,“ řekl v přenosu České televize bývalý český reprezentant a nyní komentátor Karel Poborský.

VAR mu dal následně za pravdu a německý rozhodčí Felix Zwayer po prozkoumání opakovaných záběrů nařídil desítku, kterou jistě proměnil právě Kane.

„Jako bývalý obránce myslím, že šlo o hanebné rozhodnutí. Pro mě tohle penalta není. Prostě jde a snaží se zblokovat střelu. Tohle se k pokutovému kopu ani neblíží. A musím říct, že mnoho hráčů Anglie nejprve ani neprotestovalo,“ oponoval však v ITV bývalý anglický reprezentant Gary Neville, s nímž však zároveň ve studiu nesouhlasil další bývalý hráč Anglie Ian Wright, který zákrok označil za bezohledný.

„Podle mě tohle penalta není. Dumfries chtěl zblokovat balon a střetli se kopačkami. Tahle rozhodnutí VAR ničí fotbal,“ zlobil se kouč Nizozemců Ronald Koeman.

Fanoušci Oranjes pak také upozorňují na to, že podle nich těsně před Kaneovou střelou zahrál Saka rukou…

„Některými rozhodnutími videorozhodčího si jistý nejsem,“ připustil v rozhovoru bezprostředně po zápase kapitán poražených Virgil van Dijk, který přiznal, že je výkonem německého sudího otrávený.

„Nevím, co říct, a vlastně nevím, jestli bych k tomu měl něco vůbec říkat,“ prohlásil pak dál. Myslím, že o mnohém vypovídá, že rozhodčí hned po závěrečném hvizdu zmizel do šatny, ani jsem neměl čas mu podat ruku,“ řekl pak Van Dijk.

Kane pokutový kop proměnil, a když semifinále spělo do prodloužení, rozhodl Watkins. „Je to tak, jak to je. Je konec zápasu. Prohráli jsme. Je těžké se s tím smířit,“ uzavřel Van Dijk.

Byla penalta proti Nizozemcům v semifinále Eura nařízena správně?